62 VERBETERDE MEETBRIEVEN. Na de inwerkingtreding van de nieuwe registratie-instructie zal men tot het ressort van een kadastrale afdeeling betrekken alle kaarten, welke een kadastrale opzet hebben. De op deze kaarten afgebeelde rechtsperceelen zullen al of niet met kadastrale num mers worden aangeduid. Overal waar deze nummering is inge voerd, zal ze blijven bestaan, doch voor plaatsen, waar men voor de perceelsaanduiding naast het verpondingsnummer tot heden toe slechts gebruik heeft gemaakt van het meetbriefnummer, zal eerst dan een kadastrale nummering plaats hebben als daaraan bepaal delijk behoefte wordt gevoeld. Het is algemeen bekend, dat er steeds een duidelijk onderscheid heeft bestaan tusschen perceelen onder een rechtstitel bezeten en de z.g. kadastrale perceelen, waarbij het zwaartepunt uitslui tend ligt in de aanduiding door middel van het kadastrale nummer. Het Kadaster stelt zich tot taak door middel van laatstbedoelde nummering het verband te leggen tusschen rechtsperceelen en kadastrale perceelen. Waar bij rechtsperceelen het object beoordeeld wordt naar de opgemaakte meetbrieven der perceelen, zal het instituut van ver beterde meetbrieven eerst dan een goede basis hebben verkregen, als van alle rechtsperceelen meetbrieven bestaan. Op plaatsen, waar de perceelsadministratie dateert van de 17e of 18e eeuw, ontbreekt hieraan nog veel. Dit is een gevolg van het feit, dat deze registratie destijds niet is uitgevoerd naar behoorlijke richt lijnen, zoodat dikwijls een hopelooze verwarring is ontstaan. Ook de vaagheid in aanduiding dier perceelen heeft hiertoe medege werkt. Uit het bovenstaande blijkt voldoende dat de omschrijving dier perceelen zeer veel te wenschen liet, hetgeen geenszins be vorderlijk was voor een onbetwistbare rechtszekerheid. In den loop der jaren deed zich in het intensieve verkeer der grondrechten meer en meer de behoefte gevoelen van het oorspronkelijk fiscale Kadaster, dat zich meer met den bezitstoestand als zoodanig be moeide, een rechtsgeldig Kadaster te maken. De taak die daarbij aan het Kadaster werd opgelegd, was niet gemakkelijk. Het ging er om de specialiteit van het rechtsperceel ter onderscheiding van de publiciteit, voortvloeiende uit de rechtsoverdracht, waar over het Kadaster zich geen oordeel vormt behoorlijk vast te

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 18