65 opgemaakt. Van een en ander wordt dan tevens melding ge maakt in het proces-verbaal van grensregeling. 2e. Bij het opmaken van een meetbrief van een nieuw ontstaan perceel (b.v. bij splitsing of samentrekking van perceelen of een perceel gouvernements grond) blijkt den landmeter dat het verloop der aangewezen grenzen, zooals dit op het naar aanleiding der opmeting aangelegde veldwerk is weergegeven, in verband met de aangrenzende perceelen niet zonder meer kan worden gevolgd. Zijn deze belendingsperceelen niet bij een kadastralen meetbrief vastgelegd, zoodat aangaande de juiste ligging op het plan geen volkomen zekerheid kan worden verkregen, dan zal de landmeter de eigenaren der aangren zende perceelen voor accoordbevinding der nieuw aangewe zen grens op het veldwerk laten teekenen. Ook hierbij kan zich de mogelijkheid voordoen, dat niet alle betrokken eigena ren te vinden zijn of wenschen te teekenen. Alsdan treedt de kadasterambtenaar weer op als adviseur om een minnelijke schikking te verkrijgen en liefst een zoodanige regeling dat redelijkerwijs verwacht mag worden dat de afwezige eigena ren hiermee accoord zullen gaan, b.v. door vermijding van het aantasten van bezitsrechten. Bij eventueel latere grens kwesties zal het veldwerk om bij een aanhangig gemaakt proces als bewijs te dienen, ambtshalve nagezegeld worden. Aan de hand van bedoelde accoordbevindingen op het veldwerk, welke de strekking hebben van een grensregeling, zal voor de belendende perceelen bij eerstvolgenden overgang een verbeterde meetbrief moeten worden opgemaakt. Terloops zij opgemerkt dat voor belendingsperceelen met meet brieven waarvan de juiste ligging op het plan is weergegeven, het niet noodig is de betrokken eigenaren op het veldwerk te doen mede teekenen, tenzij de geldigheid dezer meetbrieven in rechten betwist wordt. Dergelijke meetbrieven behoeven niet uitsluitend kadastrale meetbrieven te zijn. De mogelijkheid bestaat immers dat ook meetbrieven vóór de invoering van het Kadaster afgege ven, nog voldoen. Als overweging zal moeten gelden of deze meetbrieven aanleiding kunnen geven tot grenskwesties. Hierop zal nader teruggekomen worden. Zeer ten onrechte en zeker niet ter bevordering van de rechts zekerheid wordt door vele kadasterambtenaren nog te weinig aan-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 21