68 bij eerstvolgende» overgang hier van den verbeterden meetbrief op te maken. In het bovenstaande is getracht uiteen te zetten aan welke al- gemeene normen het opmaken van een verbeterden meetbrief gebonden is. De wijze hoe dergelijke meetbrieven moeten worden opgemaakt, is een interne kwestie van den Kadastralen dienst en valt buiten het bestek van dit artikel. D. EENSCHOOTEN. VOERSTRAALMETHODE EN WILD DUBBELBEELD- TACHYMETER. Met de Bosshardt-Zeiss zelfreduceerende dubbelbreedtachy- meters zijn in de afgeloopen jaren reeds verscheidene metingen uitgevoerd. De ervaringen en resultaten zijn in alle opzichten gunstig geweest. Met zekerheid kan gezegd worden, dat de nauw keurigheid en snelheid voor alle soorten van werkzaamheden meer dan voldoende zijn. De instrumenten werden, en worden thans nog, vrijwel uitsluitend voor bijzondere werkzaamheden gebruikt. De vraag, in hoeverre zij ook voor gewone meetbriefmetingen zullen voldoen en een uitvoerige beschouwing over de toepassing voor dit doel, is daarom op dit moment nog minder actueel. Met de Wild en Hildebrand dubbelbeeldtachymeters is dit ech ter niet het geval. Het is de bedoeling om deze instrumenten zoo spoedig en volledig mogelijk te bestemmen voor dagelijks voor komende meetbriefmetingen. Voor bijzondere opdrachten, tranche metingen b.v. zullen zij slechts bij uitzondering in aanmerking komen. Noodzakelijk is het dus om, zij het dan ook slechts globaal, een indruk te verkrijgen van de Wild en Hildebrand dubbelbeeld tachymeters, de geschiktheid van deze instrumenten voor de voer- straalmethode en om eventueel enkele misverstanden weg te nemen. Voldoen deze instrumenten, dan lijdt het weinig twijfel, of de Redta's, die zooveel nauwkeuriger, en in vele opzichten ook eenvoudiger zijn (doch ook duurder) zullen eveneens voldoen. Op de vraag of bovengenoemde instrumenten voordeel zullen

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 24