69 geven moet reeds terstond geantwoord worden: het kan niet an ders, want een dubbelbeeldtachymeter is e,en gewone theodoliet of theodoliet-boussole, met alle voordeelen van een zoodanig instru ment, geene uitgezonderd, doch met één belangrijk voordeel meer, n.l. de mogelijkheid om op een zeer eenvoudige en weinig tijd- roovende wijze een afstand nauwkeurig te meten. Een goede eigen schap méér kan beswaarlijk een nadeel zijn. Een betoog, dat het tegendeel zou aantoonen, moet onjuist zijn. De invoering van een dubbelbeeldtachymeter moet dus overal een voordeel geven, groot of klein, of misschien wel practisch onbeteekenend, maar onmis kenbaar in alle gevallen een voordeel. Het zal van de omstandig heden, en voorshands misschien nog wel meer van de gebrui ker afhangen, of van die eigenschap een goed gebruik gemaakt wordt of kan worden. De dubbelbeeldtachymeter geeft de mogelijkheid om een punt door een voerstraal, waarvan de lengtemeting practisch geen tijd kost, op te meten. In open terrein, met verspreid liggende detail punten, zullen wellicht alle punten op die wijze aangemeten wor den, doch hoe dichter de punten op elkaar gelegen zijn, hoe meer slechts enkele punten aldus aangepeild worden en de verbindings lijnen als gewone meetlijnen beschouwd zullen worden. In welke mate de opnemer dit zal doen is een vraag naar routine, de op nemer zal hier aanvankelijk even onwennig tegenover staan als toen hij voor het eerst een prisma of theodoliet in handen kreeg, zijn ervaring zal kunnen uitmaken in welk geval hij nog met voor deel een zijslag kan nemen. Het ligt voor de hand om aan te nemen dat de dubbelbeeldtachy meter voor de opname van Chineesche of Arabische kampen geen bijzonder voordeel zal geven. Dit is echter niet het geval zoodra het terrein geaccidenteerd wordt; tegen elke verwachting in wer den verschillende gedeelten van de Chineesche en Arabische kam pen te Buitenzorg met een zeer belangrijke tijdsbesparing optisch gemeten. Ook bij de opname van Europeesche woonwijken mag men niet te spoedig oordeelen. Vast staat dat ongeoefende op- nemers hier weinig succes hebben, maar even zeker is het dat de meer geroutineerde de dubbelbeeldtachymeter prefereeren, en met recht. Doch feitelijk is deze vraag nog niet aan de orde. Zoolang er nog slechts enkele dubbelbeeldtachynreters ter beschikking staan

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 25