71 belangrijke vooruitgang beteekent in vergelijking met de tot dus verre gebruikte oudere typen, vooral wanneer een goed gebruik gemaakt wordt van de vele mogelijkheden die dit instrument nog biedt (boussoleazimuths tot op 1' zuiver en zonder correctie, op tische centreering, meten in 2 halve series met tusschentijdsche randverplaatsing, waardoor het aantal aflezingen tot op y4 terug gebracht wordt, enz.). Vermoedelijk zullen deze voordeelen wel spoedig genoeg begrepen worden, wat in zooverre een bezwaar zou kunnen zijn, dat daardoor misschien minder aandacht aan de bestemming voor dubbelbeeldtachymetrie besteed zou worden. De voornaamste bezwaren die tegen de toepassing van dubbel beeldtachymetrie en voerstraalmethode aangevoerd worden zijn m.i. een gevolg van een aantal moeilijk te scheiden factoren (meet briefstelsel, Inlandsch personeel, salarisverhoudingen, gebrek aan meetroutine van het Europeesch personeel) waardoor eenerzijds de mogelijkheden, die dubbeltachymetrie biedt, niet overzien wor den, anderzijds geen duidelijke voorstelling bestaat van de eischen, die aan dubbelbeeldtachymetrie gesteld moeten of mogen worden. Het laatste punt is in principe eenvoudig te beantwoorden. Wanneer een meting voldoet aan in Europa met zij als regel belangrijk hoogere grondwaarden gestelde eischen of toleran- sen, dan zal het stellen van scherper eischen hier economisch niet verantwoord zijn. Bij het beoordeelen van een meting of het samen stellen van toleransen dient men dan ook willen we tenminste niet in een onverantwoordelijke nauwkeurigheid vervallen een vergelijking met Europa te maken. We zullen hieronder aantoonen, dat de Wild I dubbelbeeldtachymeter aan redelijk te stellen eischen voor metingen buiten de centra der groote steden voldoet. De orthogonale methode geeft zeer moeilijk een inzicht in de bereikte nauwkeurigheid, in tegenstelling met de voerstraal methode. Zoolang hier te lande nog onvoldoende gegevens ter beschikking staan om de waarde van de orthogonale detailopname te beoordeelen, zoolang zullen we bij dubbelbeeldtachymetrie de toleransen als maatstaf moeten aannemen, omdat deze berusten op de nauwkeurigheid der instrumenten en verantwoord zijn door een vergelijking met Euroipeesche normen. x) Een concept toleransen is gereed'.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 27