72 Het zou ons te ver voeren om de verschillende bezwaren van ondergeschikt belang, die tegen de dubbelbeeldtachyterie geopperd worden (veelal zonder voldoende kennis van die methode) te weerleggen; een tweetal, meer theoretische punten kunnen echter nog besproken worden. In ons tegenwoordige systeem neemt de grenslengtemeting een belangrijke plaats in. Dit is in hoofdzaak toe te schrijven aan het meetbriefstelsel, waarbij opgave der grenslengten noodzakelijk is, of althans gewenscht geacht wordt. De grenslengte als zoodanig is belangrijk voor de grensomschrijving, doch is voor de grensbepaling vrijwel zonder beteekenis. Dit laatste geschiedt door de eigenlijke meting (polygoon, meet- en loodlijnen). Bij reconstructie zal hier van als regel uitgegaan moeten worden. De in de meetbrief op genomen grenslengten, die als ze goed meetbaar zijn ook nauw keuriger zijn, worden gewoonlijk slechts als controlematen ge bruikt. Bij dubbelbeeldtachymetrie zijn beide deelen der meting duidelijker gescheiden. Elk detailpunt wordt onafhankelijk van het voorgaande gemeten. Niet de absolute, doch de relatieve ligging van dicht bij elkaar gelegen detailpunten is minder gunstig; bij de orthogonale methode worden grenslengte en nabij gelegen polygoonzijde met dezelfde meetveer gemeten, veelal met dezelfde helling, terreinsgesteldheid en temperatuur, de fout in de ligging der polygoonpunten of onzuiver inrichten der meetlijn komt weinig tot uiting, kortom, een goede overeenstemming tusschen gemeten en berekende grenslengte waarborgt geenszins een even goede grensbepaling. Bij de voerstraalmethode komen alle foutenbronnen tot uiting: bij dezelfde waarde der meting, zal hier een belangrijk ruimere tolerans aangelegd moeten worden voor het verschil tus schen berekende en direct gemeten grenslengte. Bij Redta metingen is duidelijk gebleken, dat de berekende grenslengte minstens even goed is als de direct gemeten, zoodat de laatste overbodig is; bij Wild en Hildebrand metingen is dit niet het geval en moeten de grenslengten dus op de gebruikelijke wijze gemeten worden. De dubbelbeeldtachymetrie heeft op de orthogonale methode nog voor de mogelijkheid om op een snelle wijze ver van de op namepolygoon gelegen punten aan te meten. Daardoor kan men een meetbriefmeting gemakkelijker in ruimer verband tusschen oude metingen in plaatsen. Aanvankelijk zullen de meeste op-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 28