73 nemers aan deze mogelijkheid wellicht te weinig aandacht schen ken. Opmerkenswaard is ook een vergelijking met de toepassing van de dradenafstandmeter. In vele gevallen worden, of werden, hetzij door de ongunstige terreinsgesteldheid, hetzij door de ge ringe waarde van de grond, eigendoms- en kleinlandbouwperceelen met de dradenafstandmeter gemeten. In al deze gevallen en in die, waarbij slechts de nauwkeurigheid van die methode te gering beoordeeld zou worden, kan de opname met de nauwkeuriger, en niet omslachtiger dubbelbeeldafstandmeter geschieden. Hier kan toch geen enkel bezwaar tegen de toepassing van de dubbelbeeld- tachymeter aangevoerd worden. Een goede toepassing van de dubbelbeeldtachymeter zal meer veranderingen teweeg brengen dan men op het eerste gezicht zou vermoeden. Evenals het een onmogelijkheid is dat een pas af gestudeerd landmeter of mantri na /2 dag theorie volledig ge schikt is voor een meetbriefopname, even onjuist zou het zijn om terstond een meting met de Wild I te verlangen, waarop niets zou zijn aan te merken. Daartoe is een ervaring van minstens eenige maanden, en vooral voorlichting vereischt. Het wordt soms als een nadeel van een meting volgens de voer- straalmethode genoemd, dat reconstructie hiervan in een nieuwere meting bezwaarlijk zou zijn. Het tegendeel is echter het geval, immers azimuth en afstand tot een onveranderd gebleven punt werden rechtstreeks gemeten, dus omgekeerd zijn het oude poly- goonpunt en van hieruit de omliggende detailpunten direct te kaarteeren vanuit één enkel ongewijzigd punt, wat bij een meting in lijnverband eerst na een (zelden toegepaste) berekening zou kunnen geschieden. Een nadeel van de dubbelbeeldtachymetrie is het ongetwijfeld, dat goede koelies zeer gewenscht zijn. Het is dan ook zeer ge- wenscht aan te bevelen om voor metingen buiten de standplaats een geoefende vaste koelie mee te nemen, de geringe transport kosten zijn ongetwijfeld verantwoord. Nauwkeurigheid van de Wild I bij detailmetingen. Ten einde een indruk te verkrijgen van de nauwkeurigheid, die bij de Wild 1 onder normale omstandigheden bereikt kan worden, werden een aantal detailpunten vanuit een viertal, op vrij groote

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 29