76 DE REORGANISATIE VAN HET KADASTER IN 1874. (Vervolg). Ook t.a.v. de bestendigheid van het nummer was men een stap achteruit gegaan, want tusschentijds, d.w.z. gedurende het tijds verloop, gelegen tusschen twee overgangen, kon het perceel aan vernummering bloot staan, terwijl bij splitsing de vernummering aan het verlijden van de akte kon voorafgaan, zonder dat vaststond of die akte inderdaad zou worden opgemaakt. (Zie art. 56 S. 1880- 148). i) Door dit alles was het moeilijker geworden de afstamming der perceelen na te gaan. Van de aanduiding der grenzen door de eigenaren kwam niets terecht. Men kan veilig aannemen, dat waar de landmeter duidelijk zichtbare scheidingen aantrof, hij verder geen navraag deed naar de volgens belanghebbenden wettige eigendomsgrens, tenzij hem er uitdrukkelijk op gewezen werd. Ook in gevallen van twijfel zal hij getracht hebben zich tot de eigenaren te wenden, die, daarvan kan men ook zeker zijn, in vele gevallen niet allen te bereiken waren, zoodat met een eenzijdige verklaring moest worden vol staan. Bovendien werden de afgelegde verklaringen nergens vastgelegd, waardoor van eenig bewijs in rechten nooit sprake kon zijn. De bulletins hadden tenslotte nog uitkomst kunnen brengen, doch aan het daarin gestelde verzoek werd, we zagen het reeds, door het meerendeel der betrokkenen niet voldaan. -) Het resultaat van alle werk waren dus kaarten, die vrijwel zui ver ambtelijk, eenzijdig vastgestelde bezitsgrenzen weergaven, kaarten, waaraan niet die waarde was te hechten, welke er door Verstijnen aan werd toegekend behoudens dan, dat ze den actuee- len terreintoestand, en dan nog hoofdzakelijk voorzoover het betrof de aanwezigheid van vaste scheidingen, gebouwen, inerkteekens enz., met een voor kadastrale doeleinden voldoende nauwkeurig heid weergaven. 1Op blz. 204 van den vorigen jaargang van dit tijdschrift is de Instructie vervat in S. 1880 - 148, ten onrechte onder de ordonnanties gerangschikt. 2) Zie blz. 191 c.v. van jaargang 1937.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 32