77 Het oorspronkelijk idee was, de perceelen, waarvan de onder linge grens op het terrein op geenerlei wijze was vast te stellen, dus in die gevallen, waar de rechthebbenden bij navraag in loco het omtrent de vaststelling der grenzen niet eens waren, tezamen onder één nummer te brengen en de rechthebbenden onder con sorten te boeken. De eerstvolgende overgang van een der perceelen had dan wel, hetzij door minnelijke schikking, hetzij door rechterlijke beslissing, de oplossing gebracht. Was het nu daarbij gebleven, dan had men op den duur kaarten en natuurlijk ook veldwerken gekregen, die den bestaanden bezitstoestand vrij goed aangegeven en daardoor het aantal grens kwesties verminderd zouden hebben. Doch men ging verder, daar men zich van het oude niet kon losmaken. Onder de bestaande wetgeving was een andere gang van zaken niet mogelijk. Men had echter dat terugvallen op den ouden toestand tot het meest noodzakelijke kunnen beperken. Op een copie van de kadastrale kaart (verwijzingskaart) reconstrueer de men met behulp van meetbrieven, blokkaarten, blokregisters en koopakten de oude „rechts"-grenzen zoo goed mogelijk. Ook dit was nog geen bezwaar geweest, indien daarbij alleen de bedoeling had voorgezeten de kadastrale kaartperceelen te identificeeren en dus aan te geven met welke verpondingsnummers de nieuwe ka dasternummers ongeveer correspondeerden. Het bewaren van de geschiedenis van het perceel noopte daartoe onder de bestaande wetgeving. Ook de nieuwe wetgeving had erin voorzien, door bij de eerstvolgende overgang na de kadastreering naast het kadaster nummer vermelding van het verpondingsnummer in de akte te eischen. (Art. 4 S. 1880- 147). Om dit te kunnen doen moest men dus wel met zekerheid weten, dat de ligging van perceel verp. No. A overeenkwam met die van het perceel of de perceelen kad. No. a of a en b enz. Zoo bleef de filiatie der eigendommen en andere zakelijke rechten bewaard. Hier had men halt moeten zeggen en een streep moeten halen door den ouden toestand. Doch daarbij bleef het niet. Men ging een stap, doch een zeer belangrijke stap verder en kwam tot grens- vergelijking. En dat was meer dan men had moeten doen. Toege geven moet worden, dat die stap gauw gedaan is. Een vergelijking van de totale ligging der perceelen doet onwillekeurig naar de

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 33