78 grenzen kijken en als men dan redeneert als de resident van Ma- dioen, is het logisch gevolg, dat grens voor grens wordt nagegaan. Waar de meetbriefgrenzen niet overeenkwamen met de perceel grenzen van het kadastrale plan ging men over tot consorten- boeking. Deze consortenboeking, die in tegenstelling met de reeds vroeger beschrevene, niet naar aanleiding van meeningsverschil tusschen de eigenaren, doch tengevolge van ambtelijke consta teering plaats vond, had tot gevolg, dat bij overgang van een rechtsperceel altijd ged. kad. perceelen betrokken waren, omdat immers dat rechts- of mbr. perceel onderdeel uitmaakte van een kad. perceel, dat meerdere van die rechtsperceelen omvatte. Dit leidde weer tot toepassing van art. 2 van S. 1880- 147, zoodat altijd bij niet overeenstemming tusschen mbr. en kad. plan een nieuwe mbr. geëischt kon worden. Terloops zij opgemerkt, dat met art. 2, een ingenieuze vondst van Verstijnen, het Kadaster een middel aan de hand was gedaan om ten allen tijde verbeterde mbr. te eischen. Ged. kad. perceelen konden in een handomdraai in het leven worden geroepen. Daartoe was immers geen rechts handeling van partijen noodig! De plans waren dus nog onoverzichtelijker geworden. Naast de 3 soorten perceelen van Verstijnen prijkten er nu ook de meetbrief-perceelen T) op. Ter verkrijging van een beter inzicht, zij hier de beteekenis van den meetbrief toegelicht. Werd door het verpondingsnummer het object (het rechtin de akte aangeduid (daarnaast diende dat nummer tevens voor de verwijzing van het object naar het subject in het verpondingsregister, aangehouden door de landmeters en tevens voor de zuivere belastingadministratie), de meetbrief strek te ter nadere omschrijving van dat object en bestond hoofdzakelijk uit een kaart, waarop de grenzen van de onroerende zaak waren aangegeven. Per akte-object bestond er één meetbrief, die was opgemaakt ten behoeve van de eerste uitgifte van het perceel door het Gouvernement, dan wel ten behoeve van splitsing of samen trekking. Was er eenmaal een meetbrief, dan onderging hij in principe, evenals het verpondingsnummer geen verandering, zoo- Ter vereenvoudiging noemen we slechts deze, doch om de oude grenzen te reconstrueercn werd mede gebruik gemaakt van de akten, blokregis- ters e.d.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 34