82 Het resultaat was een hinkend kadaster, een instituut waarmee de ontwerper tenslotte zelf geen weg wist, al heeft hij dat nooit erkend. Door maar iets van het bestaande te handhaven, zonder daarbij een duidelijke grens aan te geven, ontstond een niet meer weg te werken tweeslachtigheid en een eindelooze reeks van meeningsverschillen betreffende de interpretatie der toe te passen voorschriften. In deze meening worden we nog gesterkt door de vele tegen strijdigheden in de „Algemeene Instructie voor de Ambtenaren van het Kadaster", zijnde het resultaat van Verstijnens poging om tot herziening van de kadastrale wetgeving te geraken. Hierover echter meer in het volgende hoofdstuk. Sub. 2. 1Het behoeft ons niet te verwonderen, dat men aan dezen grondslag voor een goed kadaster weinig aandacht be steedde. Van een permanente verzekering der veelhoekspunten was in Holland ook geen sprake geweest. En evenals daar was men de meening toegedaan, dat de kaart, gebaseerd op een tijdelijk verzekerd polygoonnet, an sich, voldoende was om de terrein toestand eens en vooral vast te houden. Daarbij was geen rekening gehouden met de specifiek Indische toestanden, die een deugde lijker vastlegging der grenzen eischten, dan elders het geval be hoefde te zijn. Een blad opgemeten aan de hand van den terreins toestand van 50 jaar geleden, geeft thans die toestand in geen enkel opzicht meer weer; de mutaties in den rechtstoestand en de wijzigingen in de bebouwing, het verloop en de aanduiding der grenzen hebben die kaart sindsdien een volkomen ander aanzien gegeven. Het is onmogelijk gebleken, die wijzigingen te verwerken zonder te beschikken over terreinsvoorwerpen, die blijvend zijn en gehouden kunnen worden. Evenwel had men toen nog niet de ervaring van heden; Verstijnen gaat dan ook wat betreft deze lacune in zijn opzet vrij uit. De reorganisatie is gefaald, althans het doel, dat Verstijnen zich voor oogen had gesteld, zij het dan eenigszins vaag, is niet bereikt. Toch moeten we weer bewondering hebben voor de wijze, waarop hij, zonder aan de bestaande wetgeving te tornen, zijn stelsel in het bestaande wist te passen. r) Zie blz. 28 van dezen jaargang.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 38