83 Maar dit neemt niet weg, dat hij vooral in den beginne te over haast is te werk gegaan, en zich vrijwel niet verdiept heeft in de waarde en de beteekenis van het oude meetbrievensysteem voor deze landen. Het idee van een algemeene kaart was grootsch, maar om het te verwezenlijken had hij in ieder geval moeten zorgen voor een deugdelijke wettelijke basis en moeten uitgaan van het oude sys teem öf van een geheel nieuw, met terzijdestelling van het oude. Een belangrijke tegenwerkende factor moeten we niet over het hoofd zien. De invoering van het nieuwe stelsel was niet generaal, doch had slechts incidenteel plaats. Het gevolg was, dat het per soneel der kadasterkantoren moest werken met 2 soorten kadas ters, elk door afzonderlijke wettelijke bepalingen beheerscht. Bo vendien waren kadasterpersoneel en publiek te veel vastgeroest in een systeem van prae- en antecedenten, dan dat ze zoo maar plotseling over stag konden gaan. Is het te verwonderen, dat de nieuwe werkwijze moeilijkheden baarde en men de beide soorten bepalingen telkens dooreenhas- pelde, een fout, waaraan zelfs Verstijnen niet ontkwam. We zullen deze factor weer ontmoeten, als we straks Wiemans aan het woord laten in zijn rapport, naar aanleiding van de door Verstijnen omstreeks 1891 ontworpen, hierboven reeds genoemde „Algemeene Instructies voor de Ambtenaren van het Kadaster." Een Poging tot Codificatie. Hoewel in 1883 op het Bureau van den Ingenieur van het Ka daster in Ned.-Indië een „Verzameling van Verordeningen en Instructien betreffende den Kad. Dienst in Ned.-Indië" was samen gesteld en in dat jaar in druk was verschenen in den vorm van een lijvig boekdeel, omvattende alle bepalingen, die rechtstreeks en zijdelings op het kadaster betrekking hadden, was noch de Regeering noch de Ingenieur ingenomen met de bestaande Ka dastrale wetgeving. Men wist een Koninklijke machtiging uit te lokken, krachtens welke bij beschikking van den Minister van Koloniën van 14 April 1890 den Ingenieur le klasse bij het Ka daster in Ned.-Indië F. Verstijnen werd opgedragen een Algemeene Instructie samen te stellen. Verstijnen volbracht die arbeid, deels in Indië, deels in Holland, waarheen hij in 1891 met verlof vertrok,

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 39