84 na 15 jaar onafgebroken het Kadastrale werk in Indië geleid te hebben. De omvangrijke instructie bevatte behalve 572 artikelen, han delend voor eigendoms- en landrentekadaster, alle voor het ka daster benoodigde formulieren en de nauw met dezen dienst sa menhangende agrarische, overschrijvings- en andere wettelijke bepalingen. De voorschriften, die voor ons van het meeste belang zijn, wor den gegeven in hoofdstuk 11, dat tot opschrift heeft: Het Eigen domskadaster. Toen Verstijnen met zijn arbeid gereed was, werden een aantal in Holland gedrukte exemplaren van het eerste deel der Instructie (Algemeene bepalingen en Eigendomskadaster) naar Indië ge stuurd en in handen gesteld van het waarnemend diensthoofd, J. A. W. van Bergen, terwijl in den loop van 1892 de rest der Instructie (Landrentekadaster, Bijhouding Statistieke opname en Andere wettelijke bepalingen) volgde. Van Bergen was een voorzichtig man en wilde alvorens zijn oordeel over de Instructie uit te spreken eerst de meening hooren van zijn ondergeschikten, die er later dagelijks mee zouden moeten werken. Van de binnengekomen beoordeelingen waren slechts die van de Bewaarders Suringa en Wiemans, respectievelijk te Batavia en Soerabaja, van eenige beteekenis; de overige Ingenieurs en Be waarders bepaalden zich slechts tot het aanbrengen van wijzi gingen op ondergeschikte punten. Alvorens Wiemans aan het woord te laten, die een kadastrale revolutie propageerde en dui delijk weergaf hoe men in dien tijd over het „nieuwe kadaster" dacht, willen we eerst de origineele instructie en de wijzigingen, die Van Bergen zelf voorstelde nader bekijken, omdat die com binatie een groote steun biedt aan de conclusies, waartoe ik hier boven kwam. De meening van den Bewaarder Suringa komt hierbij tevens tot uiting. Het allereerst trekt onze aandacht art. 92: „Met de opmaking van het eigendomskadaster wordt in de eerste plaats beoogd, de meest mogelijke rechtszekerheid van den eigen dom en de daarop gevestigde zakelijke rechten te waarborgen. Verder om het te doen strekken tot grondslag voor de adminis tratie der verponding en eindelijk om aan andere Gouvernements-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 40