86 Van Bergen bracht de volgende wijzigingen aan: „Van eene kadastrale afdeeling worden alleen die perceelen genommerd, waarop een rechtstitel rust. De nommering vangt aan met No. 1 en wordt voor alle, met een rechtstitel uitgegeven perceelen in eene onafgebroken reeks voor de geheele afdeeling voortgezet". De wijziging lichtte hij a.v. toe: „Bij het nu voorgestelde art. 158 is afgeweken van de bestaande bepalingen en ook van het voorgestelde door den heer Verstijnen en levert dit artikel eene ingrijpende verandering op in de wijze van kadastreeren. Terwijl tot dusverre alle perceelen of terreins gedeelten die door zichtbare grenzen waren afgescheiden een nommer kregen, wordt nu voorgesteld alleen de perceelen te nom- meren waarop een rechtstitel rust en dan nog wel zoo dat het geheele aanééngesloten terrein, dat het onderwerp van één acte uitmaakt slechts één nommer krijgt, op dezelfde wijze als dit bij de verpondingsadministratie wordt gedaan. Het aantal nommers in eene kad. afdeeling zal daardoor enorm verminderen, en in eene groote hoofdplaats misschien evenvele honderdtallen als nu duizendtallen bevatten. Dit brengt mede eene groote uitsparing van tijd zoowel bij de opmeting als bij de bij houding van het kadaster en daarenboven een veel eenvoudiger administratie. Door deze verandering in te voeren wordt verbe tering aangebracht van eene sedert jaren opgemerkte fout van het nieuwe kadaster, erkend zoowel door alle deskundigen als door het publiek. Het is n.l. gebleken dat het eigendomskadaster in Indië in afwijking van het landrentekadaster aan geene andere eischen behoeft te voldoen, dan aan het geven van meerdere rechtszekerheid aan de eigendommen (en het leveren van eene nauwkeurige kaart van het op te meten terrein ten einde daaruit gegevens te putten voor verschillende doeleinden). 1) Daarvoor is het nu niet noodig, dat alle andere terreinen dan perceelen waarop een titel rust worden genummerd en daardoor berekend en verder in de boekhouding opgenomen. Dit kan altijd geschieden wanneer voor het eerst een titel op die terreinen wordt gevestigd T) De tusschen haakjes geplaatste zinsnede maakte oorspronkelijk deel uit van het concept der voorgestelde wijzigingen, doch werd niet over genomen. v. H.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 42