88 delimitatie plaats hebben. Deze eenigszins nonchalante verschui ving van het zwaartepunt der moeilijkheden, wekte de gedachte als zou de delimitatie slechts een bijkomstigheid geweest zijn. De bewaarder van Batavia had het onlogische van deze werk wijze in gezien en stelde daarom voor de in verbandbrenging te doen plaats hebben op het oogenblik dat het minuutplan werd opgemaakt. Dit voorstel werd vrijwel woordelijk door Van Bergen overgenomen en verwerkt in art. 147a: „Alvorens de minuutplans in inkt te zetten worden de grenzen der perceelen, waarvan een eigendomstitel bestaat, vergeleken met die, zooals ze op de meetbrieven, blokkaarten of in de titel zijn aangeduid en bij gevonden verschil een nader onderzoek in loco ingesteld ten einde zoo mogelijk het minuutplan met bovengenoem de gegevens te doen overeenstemmen". De eigenlijke in verbandbrenging geschiedde dus op het minuut plan. Toch bracht Van Bergen geen verandering aan in de redactie van art. 184, dat de verwijzingskaart als het middel daartoe aan wees en evenmin in die van art. 185. Een logische consequentie van de toevoeging van art. 147a zou zijn geweest het doen ver vallen van deze beide artikelen. De verwijzingskaart kon nu slechts nog dienen tot het aangeven van die grenzen, ten aanzien waarvan niet de overeenstemming was verkregen, bedoeld in art. 147a. Dit bleek ook de bedoeling te zijn, gezien de voorgestelde be woordingen van art. 186: „Wanneer perceelgrenzen volgens de oude bescheiden niet sa menvallen met de opgemeten grenzen, worden de eerste op de verwijzingskaart in rood getrokken". Art. 187 wilden de adviseurs, zooals te begrijpen valt, doen schrappen. Mede in verband met de delimitatie stond het opsporen van onwettige occupatie van gouvernenrents grond. Deze materie werd geregeld in de artt. 188 en 189. Art. 188: „Wanneer aldus het verband tusschen de uitgegeven perceelen en het kadastrale plan zoo goed mogelijk zal zijn ge vestigd, maakt de ambtenaar met de leiding der kadastreering belast, een staat op van alle stukken grond, die blijkbaar zonder eenigen titel worden geoccupeerd door Europeanen, Chineezen of vreemde Oosterlingen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 44