90 Verstijnen een uitdrukkelijke bepaling, strekkende om dat register gelijdelijk af te schaffen noodig en schreef daarom in art. 212 voor: „Het verpondingskohier (aanhangsel form. 26) wordt waar het perceelen geldt, gelegen buiten eenige kadastrale afdeeling, ge regeld bijgehouden, en waar het perceelen betreft, gelegen binnen eenige kadastrale afdeeling, niet langer dan tot den eersten over gang van een onroerend goed na de inwerkingtreding van Staats blad 1880 No. 147. Waar aan de ambtenaren van het Kadaster de administratie der verponding blijft opgedragen, wordt het verpondingsregister voor alle perceelen voortdurend bijgehouden en de mutatiestaat (aanhangsel form. 28) periodiek opgemaakt". Zoowel Suringa als Van Bergen konden zich met die afschaffing niet vereenigen. Stelde de eerste eenvoudig voor art. 212 te schrap pen, de Ingenieur-Chef van het Kadaster wilde er zelfs het vol gende voor in de plaats stellen. „Het verpondingskohier (aanhangsel form. No. 26) wordt op gemaakt en bijgehouden, zoowel van de perceelen binnen als bui ten eene kadastrale afdeeling gelegen". Hij lichtte de handhaving van het kohier a.v. toe: „De afschaffing der kohieren van perceelen gelegen binnen eene kadastrale afdeeling is onraadzaam, aangezien die registers voor alle gewesten op Java en op Madoera reeds bestaan, terwijl die registers naar de volgorde der verpondingsnommers door elkaar de perceelen bevatten die buiten of binnen eene kadastrale afdee ling zijn gelegen. Men moet dus de registers aanhouden, al zou men dan de bizonderheden van de perceelen gelegen binnen eene kadastrale afdeeling niet meer bijwerken. Dit bijwerken is echter een arbeid maandelijks van eenige uren en het zou jammer zijn daarvoor het gemakkelijk overzicht op den eigendomstoestand van een perceel te doen verloren gaan zooals een kohier dat aanbiedt. Daarenboven is het register op de overboekingen in het formulier No. 3 een onmisbare controle". Tegen die argumentatie valt weinig in te brengen; bovendien zal hierna blijken dat er nog andere motieven waren, die pleitten voor handhaving. Om de kadastrale plans actueel te houden, gaf Verstijnen tot in de finesses uitgewerkte bepalingen voor de bijhouding, die vrij-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 46