98 vrage tot het vestigen van een zakelijk recht aan de Regeering uit te maken, wordt hiervan kennis gegeven aan het Hoofd van Ge westelijk Bestuur". Art. 277: „Bij het maken van de teekening op de meetbrieven, bedoeld in de artikelen 269, 271, 273 en 276 worden dezelfde bij zonderheden in acht genomen als voorgeschreven zijn voor de hulpkaarten, terwijl voor de grenzen der omliggende perceelen moet worden aangeduid, waar zij met de grenzen van het perceel, in den meetbrief omschreven, samen komen. Verder moet de teekening bevatten: de constructielijnen en alle meetlijnen waardoor de grenzen zijn bepaald, (rood gestippeld) en alle gemeten afstanden (met roode cijfers). Tot de meet- en constructielijnen behooren ook, die, welke gebruikt zijn om de meting aan vaste punten te verbinden. Deze vaste punten worden op de kaart door beschrijving aangeduid; en wanneer zij bestaan in merkteekens als bedoeld in artikel 289 door een open rood vierkant met zijden van een millimeter". Art. 278. „De meetbrieven bedoeld in artikel 263 T), worden op dezelfde wijze opgemaakt als die bedoeld in het vorig artikel. Daarop worden echter alleen die meetcijfers en meetlijnen aan gegeven, welke de nieuwe grenzen ten opzichte der oude, bepalen. De nieuwe grenzen worden in rood getrokken, en wanneer zij muren of sloten voorstellen, wordt zulks door de letters m of aangeduid". Van Bergen stelde voor de artikelen 268 - 270 door andere te vervangen en de artikelen 271 -274 te laten vervallen, daarbij de volgende toelichting gevend: „In de artikelen 269 t/m 274 heeft de heer Verstijnen eenige bepalingen opgenomen om te voorzien in de gevallen dat de gren zen van een perceel volgens het nieuwe kadastrale plan niet over eenkomen met de aanduiding der grenzen volgens de laatste eigen- domsacte of meetbrief. Hierbij heeft hij het principe vooropgesteld, dat tot grondslag van de aanduiding van een perceel na de op making van het kadaster nog altijd moet dienen een meetbrief, hetzij de bestaande, wanneer die goed blijkt te zijn, of een nieuw op te maken meetbrief, wanneer de bestaande blijkt niet goed te zijn. i) Bedoeld is 264. v.H.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 54