101 op het terrein worden uitgezet, dan kan dit ook op het plan ge schieden, en kan men het vernummeren, zoodat men weder geheele nummers in de landmeterskennis kan opnemen. De uitzetting op de kaart is in de meest gevallen zelfs gemakkelijker dan op het terrein. Neemt men nu in het geval van art. 269 aan dat belanghebben den een slechten meetbrief hadden, en in het geval van art. 270 een goeden, dan mag men in beide gevallen den belanghebbende niet meer noodzaken een nieuwen meetbrief te doen opmaken en betalen, omdat aan hunne eigendommen eene plaats moet worden aangewezen op het kadastrale plan. De heer Verstijnen bepaalde dan ook terecht in art. 274, dat verbeterde meetbrieven kosteloos moesten worden afgegeven. Men ga echter nu nog een stap verder en vernummere het plan, dan is er natuurlijk geen kwestie van het opmaken van meetbrieven en ook niet van betalingen daarvoor en men wint aan het kadas traal bureau het geheele werk van het vervaardigen der meet brieven uit. De vernummering der perceelen en het daaraan verbonden werk moet toch worden gedaan, ook al gaf men meetbrieven af, wan neer de ingeschreven acten ter kennis komen van den ambtenaar van het kadaster. Art. 271 van de voorgestelde voorschriften behandelt vrijwel hetzelfde geval als art. 269 en de voorziening van art. 272 zou ik willen zien toegepast, niet omdat de eigenaren het niet eens kunnen worden, maar omdat de onmogelijkheid zou moeten blijken om aan de hand van de oude meetbrieven de eigendomsgrenzen met voldoende nauwkeurigheid op het plan uit te zetten. Dat ge val kan zich werkelijk zoo nu en dan voordoen, terwijl ook belang hebbenden geene inlichtingen of vertrouwbare inlichtingen kunnen verschaffen. Dan kan men niet anders doen dan die omstandigheid in de landmeterskennis of het certificaat releveeren en te vermelden de kadastrale perceelen die vermoedelijk het over te dragen goed uitmaken. De autoriteit voor wie de overschrijving moet plaats hebben, moet dan maar beslissen of zij op zulk eene vage om schrijving de acte kan opmaken, kunnende zij m.i. belanghebben de altijd noodzaken zich tot den rechter te wenden om de eigen domskwestie te beslissen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 57