106 Uit andere Tijdschriften. KOLONIAAL TIJDSCHRIFT In de Juli, September en November afleveringen van het vorig jaar komt een controverse voor betreffende het Rapport, uitge bracht door de Commissie voor het grondbezit van Indo-Europea nen, die alleszins onze aandacht verdient en daarom hier verkort wordt weergegeven, i) In een artikel, den titel dragend ,,De misstap van de Commissie- Spit", wordt de strijd door Prof. Mr. G. J. Nolst Trenité, hoog leeraar te Utrecht, geopend. Uitgaande van de taak de commissie opgedragen 2), meent hij te mogen aannemen, dat het ruim be doelde artikel 131 I.S. de mogelijkheid biedt afzonderlijke maat regelen toe te laten voor een onderdeel der Europeesche bevol kingsgroep, i.e. de „Europeanen-blijvers". Hij twijfelt echter aan de wenschelijkheid van nieuwe regelingen en daar de wenschen der I. E. z.i. meer van sentimenteelen, dan van reeëlen aard zijn, gelooft hij dat volstaan had kunnen worden met wijziging van het instituut van den kleinen land- en tuinbouw. Dit laat hij verder rusten, doch brengt daarna de vraag naar voren op welke wijze de Commissie aan de I.E. verlangens tegemoet is gekomen. De wetgever van 1875 stelde zich volgens Prof. Nolst Trenité op het standpunt, dat overdracht van inheemschen grond aan niet-Inlan- ders juridisch niet mogelijk (en overigens ook ongewenscht) is, daar hij het Inl. gebruiksrecht op grond niet vatbaar ver klaarde voor vervreemding door Inlanders aan niet-Inlanders. Dit is de reden geweest, dat sindsdien grondvervreemding aan niet- Inlanders slechts kan plaats hebben door tusschenkonrst van het Gouvernement (afkoop en afstand). Men heeft daaromtrent thans andere denkbeelden en acht zoo'n overdracht juridisch mogelijk, mits het onroerend goed in de oorspronkelijke „rechtssfeer" blijft. r) Hoewel de verschijning van de laatste der hier aangehaalde afleveringen reeds meer dan een half jaar geleden plaats vond, achtte ik de materie te interessant en bovendien te actueel om er niet alsnog in dit tijdschrift een plaats voor in te ruimen. 2) Zie dit Tijdschrift, jaargang 1937, Afl. 1: „Het Rapport Spit".

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 62