50 zijn, zou ik niet direct durven beweren. Voor het te bereiken doel is deze wijziging geenszins noodzakelijk. Het is mij niet bekend of de uitwijzing van eigendom veel toe passing vindt in Ned.-lndië. Ik meen toch, dat ze in vele gevallen en eenvoudige oplossing geeft. Ik herhaal hier het geval, door Mr. Carpentier Alting in het reeds vermelde artikel behandeld, een vonnis van den Raad van Justitie van Semarang, (l.W. van het Recht No. 1203). Hier was uitwijzing gevraagd door iemand, die beweerde op wettige wijze eigenaar te zijn geworden van een perceel, dat echter nog krach tens een vroegere akte stond ten name van een overleden eigena res, van wie adressant zijn recht indirect afleidde. In dit geval was bij toewijzing van het verzoek een snelle methode verkregen om het perceel in de openbare registers ingeschreven te krijgen. Naar ik meen, zijn er bij het in Ned.-lndië vigeerende stelsel gevallen mogelijk, dat een perceel, doordat bij een vroegere over gang een verzuim is gepleegd, ook niet meer door langdurige en ingewikkelde tusschenoverschrijvingen op naam van den werke- lijken eigenaar te stellen is en dus feitelijk „buiten de handel" is gekomen. In een dergelijk geval ware toch eigendomsuitwijzing een practische oplossing. Ik stel hierbij een dergelijk geval. A is eigenaar van perceel X en verkoopt dit aan B. De over schrijving wordt verzuimd. B verkoopt na 40 jaar rustig gebruik aan C, die overschrijving wenscht. A is inmiddels overleden. Hoe krijgt C het perceel op zijn naam, indien de erfgenamen van A niet wenschen mede te werken? Soortgelijke gevallen op Curacao deden bij ons de wensch ont staan te beschikken over een eenvoudige procedure, waardoor het mogelijk wordt een bezitter, die geen volledige keten titels kan toonen of waarvan de laatste schakel ontbreekt met een vonnis de ontbrekende schakel te verschaffen. Ik zie hierin alleen voordeel en geen enkel bezwaar. Ik meen het beste de wenschelijkheid te kunnen demonstreeren met het volgende geval. In 1850 werd afgestaan door het Bestuur der Kolonie Curasao aan X een perceel gronds gelegen in de Oostdivisie „onder nadere bewilliging des Konings". Deze bewilliging kwam op Curacao aan, echter werd op onverklaarbare wijze verzuimd een gerechtelijke akte op te maken van de overdracht. X gebruikt het perceel als

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 6