51 eigenaar, betaalt de grondbelasting en sterft. Zijn erfgenamen verkoopen in 1936 het perceel aan Y. Bij onderzoek blijkt den notaris, dat de voorgeschiedenis aldus is geweest. Een titel kan de erfgenaam niet toonen. De notaris loste dit geval op door in de akte de verklaring van den verkooper op te nemen, dat hij en zijn rechtsvoorganger het perceel altijd als eigenaar hadden ge bruikt en bezeten, dat zij door verjaring eigenaar waren geworden en door een verzuim van het Bestuur geen titel konden produ- ceeren. Hiermede was dit geval opgelost en het perceel is thans in de openbare registers ingeschreven. Toch is dit geen bevredigende oplossing en het is naar mijn meening niet de taak van den notaris de ontbrekende schakel of titel te scheppen en verjaring uit te spreken, doch van den rechter, om een vonnis te vellen, waarbij de Hypotheekbewaarder ge machtigd wordt het bewuste perceel in de openbare registers ten name van de erfgenamen van X te stellen. Deze gevallen komen op Curasao in grooten getale voor. De huidige hypothecaire boekhouding dateert van 1869. In deze registers komen alleen de perceelen voor, die na dat jaar zijn bezwaard, toegescheiden, vervreemd, enz. Perceelen, die na dien datum nimmer het onderwerp eener zake lijke transactie waren, komen dus in die boekhouding niet voor. De in ontwerp zijnde kadastrale legger dient alle perceelen te bevatten met de laatste titel van aankomst en daarvoor zal een uitgebreide titelzuivering noodig zijn. Voor deze zuivering zou een procedure als bedoeld in de artt. 621-623 I. B. W. uitkomst bieden. In de eerste plaats al, omdat daarmede een streep onder het verleden gezet kan worden. Ge wapend met een vonnis van eigendomsuitwijzing kan de bezitter van het onroerend goed zich als eigenaar gedragen, het goed bezwaren en vervreemden enz. Naar mijn meening komt deze op lossing niet in strijd met het negatieve stelsel, het vonnis van eigendomsuitwijzing kan nooit meer bieden, dan een willekeurige titel uit het vigeerende systeem. Maar de voordeelen zijn groot: le. voor de administratie; aan de onzekerheid ten aanzien van een bepaald perceel is een eind gekomen. 2e. voor den eigenaar; het goed heeft weer waarde als onderpand voor hypotheek; zijn bezit wordt thans gesteund door een vonnis.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 7