53 eischen van bruikbaarheid en onderhouds-mogelijkheid tot genoeg zame tevredenheid zou zijn voldaan. Het polygoonpunt wordt aangeduid door het van een boring voorziene centrum van een bout, met een middellijn van 1% inch, een lengte van 10 cm, waarvan 7 a 8 cm is gevat in een be tonnen paal van normaal 50 cm lengte, met verdere afmetingen van 10 X 10 cm. Een bewapening van den betonnen paal wordt bij deze constructie niet noodig geoordeeld. De aandacht wordt hierbij gevestigd op de afwijking van de usantieele dikte der bouten, waarvoor hierna een verklaring zal volgen. De betonnen paal wordt ter plaatse gestort, nadat een gat is uitgeboord. Boven dezen paal met bout wordt de ijzeren pot geplaatst welke een lengte heeft van 60 cm en bij juiste ingraving zal het deksel gelijk komen met het wegoppervlak. Als markante verschillen met de oude straatpotverzekering val len op, naast den bijzonder eenvoudigen constructievorm, de grootere lengte van den straatpot en het verdwijnen van den tegel en den betonnen ring met buis. Is nu bij gebruikmaking van deze verzekeringswijze aan alle te stellen eischen voldaan? Is de toepassing van deze verzekerings wijze met het oog op de daaraan verbonden finantieele conse- kwenties wel verantwoord? Deze vragen dienen aan een beschouwing te worden onder worpen. 1. permanentie van het punt. De paal en de daarin gevatte bout komen te staan beneden de verharde laag van den weg, welke compacte massa de stooten opvangt. Uit de ervaring is verder gebleken, dat in normale ge vallen een stabiliteit in de grondmassa is ingetreden op een diepte van 60 cm. Behoudens bijzondere natuurverschijnselen waar tegen t.a.v. deze materie geen afdoende voorzorgsmaatregelen kunnen worden genomen, benevens storingen tengevolge van weg- reparaties, aanleg en reparatie van leidingen enz., waaruit geen storingen van het punt bij juiste samenwerking met andere dien sten behoeven voort te komen, wordt hier te lande met deze ver zekering het bereikbare zoo goed mogelijk benaderd. In de groote steden van Europa is dit vraagstuk van een meer gecompliceerder!

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 9