121 Dit zijn slechts 2 grepen uit vele kwesties, zoodat het dus alles zins noodzakelijk blijkt te zijn om bij herziening van den kota- polygoon Bandoeng over te gaan tot algeheele hermeting van het polygoonnet. In hoeverre dit net aangesloten zal kunnen wor den aan bestaande driehoekspunten zal blijken uit de volgende hoofdstukken. Er rest hierbij nog te vermelden, dat de palen van bekapten steen, te beginnen in het jaar 1916 geleidelijk zijn vervangen door de z.g. straatpotten. r) Deze vervanging blijkt te zijn geschied met de noodige voorzorgen, althans, hoewel er geen hermeting op is gevolgd, is geen enkele schending kunnen worden gecon stateerd, waarvan met zekerheid viel af te leiden, dat die hierdoor was veroorzaakt. Het Topografische driehoeksnet. In het Jaarverslag van den Topografischen Dienst over 1906 is, afkomstig van kapitein J. van Roon, destijds Chef der 2e opne mingsbrigade (te Bandoeng), een bijdrage opgenomen, getiteld: „Beschouwingen over het driehoeksnet der Preanger Regentschap pen", waaraan het volgende is ontleend. De punten van het hoofd- en het secundaire driehoeksnet der Preanger Regentschappen zijn bepaald door den Geografischen Dienst onder leiding van den toenmaligen hoofdingenieur J. A. C. Oudemans. 2) Toen in 1871 een begin werd gemaakt met de se cundaire driehoeksberekening kon slechts worden beschikt over voorloopige gegevens van het primaire net, welke berusten op een in 1854 nabij Cheribon met een meetketting twee maal gemeten basis. Een in 1872 ingesteld onderzoek bracht eenige onnauw keurigheden aan het licht, zoodat men er toe overging, met een meetveer een nieuwe basis te meten (nieuw omdat een der eind punten van dc oude basis was zoekgeraakt), wederom bij Che ribon. Zie „Iets over verzekering van polygoonpunten" door W.G.P. Hortsing, T.v. h.K. 1931 bz. 29 e.v. -) Het Kadaster heeft, voor zoover bekend, tot dusverre geen moeilijkheden ondervonden bij aansluiting op de onder leiding van Dr. Oudemans be paalde punten. Voor gegevens worde daarom volstaan met de verwijzing naar „Die Triangulation von Java".

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 13