122 Door deze meting bleek, dat de lengten en de azimuths der driehoekszijden in West-Java, uit de voorloopige berekening ver kregen, een correctie moesten ondergaan. Het aanbrengen dei correcties werd door de 2 in de Preanger aanwezige opnemings brigades uitgevoerd voor hun ressort (Oost-Preanger en West- Preanger), waarbij de opzet verschilde en 2 systemen, waarin de punten waren bepaald, ontstonden. De basis, door Dr. Oudemans in 1873 bij Buitenzorg gemeten, kon eerst ongeveer 2 jaar later met het driehoeksnet worden ver bonden. Definitieve gegevens had men toen echter nog niet, zoo dat doorgegaan werd met het toepassen van de lengtecorrectie, afgeleid uit de basismeting van 1872. De driehoekspunten konden nu evenwel voor de geheele Preanger in één systeem worden berekend. In 1891 werden de definitieve geografische gegevens van Dr. Oudemans ontvangen, 1) waaruit bleek dat alle driehoekspunten (voorloopig berekend in het systeem van 1875) zoowel in de richting van den meridiaan als in die van de parallel waren ver schoven en het net een draaiing had ondergaan. Omtrent identiteit van de verzekerde met de bepaalde secundaire punten behoeft geen twijfel te bestaan. Wel werden in 1882 aan merkelijke verschillen geconstateerd en daarom 3 S-punten op nieuw bepaald, doch het blijkt aan bedenking onderhevig te zijn, dat een der pilaren 7 m foutief zou staan, omdat die, evenals een andere, waarvan de identiteit niet zeker werd geacht, gebouwd is op het hoogste gedeelte van een smallen steilen top. Voorts bleken nog 2 S-punten afwijkingen te vertoonen. De pilaren van de eerste en tweede orde zijn voorzien van een marmeren plaatje met het opschrift: „Triangulatie". -) De tertiaire punten zijn bepaald door het personeel van den Topografischen Dienst. Naarmate van de belangrijkheid van het punt werd voor de hoekmeting gebruik gemaakt van een theodo liet van Breithaupt of een theodoliet-boussole; als richtpunten D Deze zijn omgerekend in polyederprojectie en vormen een „Algemeen Systeem". 2) Die van de 2e orde zijn thans veelal voorzien van een marmeren plaatje met letter en nummer.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 14