125 tot het ideaal: een kadastrale kaart van geheel Java, dan zal uit den aard der zaak gebruik moeten worden gemaakt van het be staande driehoeksnet. Dit nu blijkt niet geheel mogelijk te zijn; voor zijn driehoeks- en polygoonmeting zal het Kadaster in het algemeen moeten meten op S- en eventueel P-punten ter her bepaling van de triangulatiepunten van lagere orde. De ophanging van een astronomisch georiënteerd net aan een enkel T-punt ver schuift de moeilijkheden naar de toekomst, daar t.z.t. een om rekening zal moeten volgen ter verkrijging van het verband met omliggende netten, die in het „Algemeen Systeem" zullen worden bepaald. Het Landrentedriehoeksnet. Over dit net, dat bepaald is door het Kadaster, zijn uitvoerige beschouwingen gegeven in de artikelen van J. C. Lamster (Chef van de le Landrente-opnemingsbrigade, Hoofdkwartier Bandoeng), getiteld: „Het kadastrale triangulatienet van Oost-Preanger" 3) en „De kadastrale triangulatie van Midden- en West-Preanger". - In het algemeen blijkt hieruit, dat de TK triangulatie kadas ter)-punten een niet voldoende mate van nauwkeurigheid bezitten, om gebruikt te kunnen worden als aansluitingspunten voor kota- polygonen en in het bizonder, dat de in de nabijheid van Bandoeng gelegen punten vrij groote fouten vertoonen. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de vermelde grootte dezer fouten berust op de uitkomsten, verkregen bij de herziening van de polygoneering van Bandoeng in 1905. De, voor het kadastrale doel van thans, ongunstige resultaten doen zich echter voor als niet te passen bij de beschreven wijze van meten, n.l. voor de TK punten: gebruik van een theodoliet met noniusaflezing van 10", meting in 3 series met gewonen en doorgeslagen kijkerstand en aflezing van beide noniën en gebruik making van bamboekorven op viervoet als richtpunten (waaruit dient te worden geconcludeerd, dat de korven centrisch werden opgesteld). Daarom is overgegaan tot het instellen van een onder zoek en wel speciaal van de meting in het district Oedjoengbroeng- koelon, waarin Bandoeng is gelegen. 1) Jaarverslag van den Tcipografischen Dienst in Ncderlandsch-Indië over 1907 (blz. 130 e.v.). 2) Idem over 1908 (blz. 131 e.v.).

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 17