128 van een stel hoofddriehoeken, waarin, na vaststelling der coör dinaten, verdichtingsdriehoekspunten zijn berekend, zal de ver wringing van het net aanzienlijk kunnen zijn, in weerwil van den zeer gunstigen vorm der driehoeken. Sommige punten, in verschillende berekeningseenheden vast gesteld, leveren opvallenderwijze heelemaal geen verschil in co- ordinaten; bij andere punten daarentegen is dat verschil groot (b.v. voor TK 3 is het verschil tusschen de le en de 2e berekening voor de y 4.0 m voor de x 0.4 m). De coördinaten werden aangehouden, zooals ze verkregen waren uit de le berekening, zoodat het verband der punten wel eenigszins is zoekgeraakt. Bij de berekening verkregen de punten nummers; in de meet- boeken zijn alleen namen vermeld. Op een „kaart der signalen in het district Oedjoengbroeng-koelon" i) werden alle punten (in totaal 240), waarop was gemeten of waarheen was gericht, voor zien van de aanduiding TK met een doorloopend nummer. Dit gold ook voor de Topografische driehoekspunten, welke bereids hun eigen nummer hadden, zoodat men op de oude bladen soms en in de coördinaten steeds nog als TK punten ziet aangeduid drie hoekspunten van den Topografischen Dienst (b.v. TK 1 S 229, TK 6 T 1, TK 116 P 220 enz.). Hoe de inpassing van het driehoeksnet is geschied, is niet meer na te gaan. Van een kaart, waarop de overbrenging grafisch zou zijn gedaan, is niets gevonden. Van een berekening blijkt echter ook niets, zoodat het vermoeden, dat de transformatie grafisch, is gebeurd, niet ongerechtvaardigd is, aangezien dit voor de an dere districten later steeds zoo geschiedde. In het berekeningsregister zijn slechts 3 aansluitingszijden ge vonden n.l. S 232-S 240, S 214-T 1 en S 214-T 21. Als top van de aansluitingsdriehoeken moet zijn genomen S 229, daar in het berekeningsregister alleen van dat en van geen enkel ander drie- hoekspunt van den Topografischen Dienst de coördinaten zijn gegeven, zooals die moeten zijn. Deze aansluitingsdriehoeken be dekken echter het net der driehoekspunten niet geheel. Op welke Over het tijdstip van verzekering der punten konden geen gegevens worden geput uit het archief. Het opschrift van deze kaart doet vermoe den, dat verzekering plaats had na de meting, terwijl uit de ongelijk soortige pilaren valt af te leiden, dat het desabestuur er voor zorgde.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 20