131 letters KQ en het registernummer, dat voor de geheele Preanger doorloopend is. In verband met het nog in gebruik zijn van alle aanduidingen voor de driehoekspunten, volge nog de recapitulatie: Een TK punt kan zijn een P-, S-, T-, Q- of KQ-punt. Een KQ punt is een TK (of Tp) punt, is dus gemeten door het Kadaster. Het kadastrale net is, evenals aanvankelijk de T-punten van den Topografischen Dienst, berekend in de Bonneprojectie. Uit de artikelen van J. van Roon en J. C. Lamster bleek reeds, dat daarvoor zijn gebruikt de voorloopige gegevens, volgend uit de berekening in het systeem van 1875, dat zijn grondslag had in de basismetingen van 1872 en 1873 en dat, toen de definitieve ge gevens in 1891 waren afgekomen, men daarmede ging werken in de districten, die nog niet waren berekend. Door de onregelmatige verplaatsingen, die de P- en S-punten ondergingen, konden de nog te berekenen districten niet worden aangesloten op die, waar van de coördinaten der driehoekspunten reeds waren vastgesteld. Om dit mogelijk te maken liet men het oude centrale punt der projectie een verschuiving ondergaan, gelijk aan de gemiddelde verplaatsing van die punten, welke ongeveer in gelijke mate van plaats veranderd waren en bepaalde de coördinaten der TK punten opnieuw. Aanvankelijk gebeurde dit door herberekening, later, door het vele werk aan de omrekening verbonden, grafisch volgens de methode v.d. Tas. i) Slechts de 4 districten Oedjoengbroeng- koelon, Oedjoengbroeng-wetan, Peser en Goenoengparang zijn niet herbepaald. De Bonneprojectie is door den Topografischen Dienst verlaten in het jaar 1916, voor zoover betreft de P-, S-, T- en Q-punten. De omwerking der T- en Q-punten naar de polyederprojectie geschiedde grafisch volgens de methode Gleuns. Uitvoerige mede- deelingen hierover zijn gedaan in het artikel ,,Over de in het oude Bonnesysteem berekende triangulatiegegevens der Preanger- Regentschappen en over de herleiding daarvan tot polyedercoör dinaten in het nieuwe systeem" door H. J. K. Schuitenvoerder en F. H. van Beek. 2) In 1931 is nog gevolgd een herberekening der r) Zie het dictaat v.d. Tas „Overbrengen van coördinaten". 2) Jaarverslag van den Topografischen Dienst over 1919 dl. II blz. 169 e.v.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 23