133 Hier te lande zijn herhaaldelijk pogingen aangewend om het risico hierbij tot de geringst mogelijke proporties terug te brengen, dikwijls met succes. We kunnen althans zeggen, dat het stelsel van openbaarmaking van den eigendomsovergang in vele gevallen met succes is verbeterd en er zeker, voor wat betreft het speciali teitsbegrip, beter voor staat dan in Holland. Toch zal men niet mogen rusten vóór t.a.v. de rechtszekerheid een meer idealen toe stand is verkregen. Is het mogelijk om met behoud van het tegen woordige stelsel van openbaarmaking verdere verbeteringen aan te brengen? We moeten ons daarbij goed voor oogen houden, dat we in Indië in feite een negatief-stelsel bezitten, zij het met quasi-posi- tieve tendenzen. Strikt genomen is het niet mogelijk om binnen de grenzen van het zuiver neg. stelsel verbeteringen aan te bren gen. Dit is alleen mogelijk ten koste van het neg. beginsel en we moeten dus de voordeelen van het positieve stelsel geleidelijk aan bij ons stelsel invoeren en wel zoodanig, dat aan het hoofd principe niet wordt getornd. Dit hoofdprincipe is in het kort het volgende: Niemand kan meer rechten overdragen (doen overschrijven) dan hij zelf op een onroerend goed heeft, of m.a.w. niemand kan buiten zijn toedoen door den daad van een ander rechten verliezen op een onroerende zaak (hierop geldt als uitzondering de verjaring). Het is niet mijn bedoeling om in dit opstel de voordeelen en gebreken, die aan het negatieve stelsel kleven, uiteen te zetten. Dit is vroeger reeds herhaaldelijk gedaan in tijdschriften en proef schriften. Wel zal door mij het positieve en negatieve stelsel beschouwd worden ten opzichte van de specialiteit van een perceel. Ik wil daarbij betoogen, dat we in Indië in vele opzichten op dat gebied verder zijn gevorderd dan in andere landen, zelfs in die landen waar een positief stelsel wettelijk is ingevoerd. Het eigenaardige hierbij is, dat men in de meeste landen het publiciteits- en spe cialiteitsbeginsel zeer verschillend heeft aangepakt. Bij eenig na denken is dit echter ook zeer logisch. Immers de beide begrippen staan in zekeren zin los van elkaar. Zij vullen elkander aan. In het kort gezegd zal men een ideaal toestand bereikt hebben, als zonder tegenspraak kan worden aan-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 25