134 getoond wie de rechtmatige eigenaar (publiciteit) is en waar het bewuste perceel op het terrein gelegen is (specialiteit). Neemt men b.v. Australië waar het Torrensstelsel van kracht is. Het certificaat (in strekking overeenkomende met de grosse der gerechtelijke akte in Ned.-Indië) dient daar als volledig bewijs van eigendom. Behalve dat het certificaat den naam van den eigenaar aan geeft, bevat het tevens een landmeterskaartje, waarop het perceel met opgegeven maten is ingeteekend. Waar echter het kaarten- materiaal niet aan de meest strenge eischen voldoet, zien we dus hier, dat het positieve wat betreft de publiciteit, alleszins gerecht vaardigd moge zijn, doch dat aan het positieve, wat betreft de specialiteit een feitelijke grondslag ontbreekt. Immers het kaartje (te vergelijken met onzen meetbrief) past niet voldoende in het groote verband van opmeting en kan dus onmogelijk met afdoende nauwkeurigheid (d.w.z. met uitsluiting van alle twijfel) op het terrein worden geïdentificeerd. Aan dezen meest elementairen, technischen eisch voldoet dit kaartje dus niet. Zoodra er na af gifte van het kaartje in den terreintoestand eenige verandering is ontstaan, verliest het kaartje in waarde en bij voortgezette terrein veranderingen is zelfs het gevaar niet denkbeeldig, dat het in feite geheel waardeloos zal worden. Ideaal zou dit stelsel zijn als aan de juistheid van het kaartje niet getornd kon worden en het ook in de toekomst zijn oorspron kelijke waarde zou blijven behouden. Dit laatste nu is naar mijn meening in Indië wel mogelijk, althans voor die plaatsen waar een verzekerd polygoonnet is gelegd, mits men er voor zorge, dat de veldwerken, die als grondslag hebben gediend voor de opmaking der meetbrieven en de meetgegevens bevatten van de bij de meetbriefafgifte op het terrein aanwezige voorwerpen, bewaard blijven. Het is dus niet alleen mogelijk de specialiteit in Indië positief te maken, doch tevens aan die positiviteit een goede basis te verschaffen. Een omzetting van het huidige publiciteits- stelsel in positieve richting brengt meer bezwaren mee, daar zulks gepaard zou moeten gaan met een algeheele omzetting van het rechtsbewustzijn. We zien echter uit het voorbeeld van Australië, dat het publi- citeits- en specialiteitsbegrip niet gelijkwaardig zijn. Andere landen geven ons zelfs een nog sterker afwijkend beeld in beide begrip-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 26