135 pen te zien. Zoo bezat men in Duitschland omstreeks het jaar 1908 een quasi positief publiciteitsbeginsel met een negatief speciali teitsbeginsel, in Frankrijk een „quasi negatief" publiciteitsbeginsel en een positief specialiteitsbeginsel (in Frankrijk bezit de kad. kaart volkomen rechtskracht) terwijl men in Australië zou kunnen spreken van een positief publiciteitsbeginsel en een „quasi positief" specialiteitsbeginsel. Men noemt het publiciteitsbeginsel in Duitschland „quasi posi tief", omdat het perceel in de eerste hand geen rechtszekerheid geeft, wel in de tweede hand. In Indië zou dus aan te bevelen zijn een quasi-negatief publiciteitsbeginsel en een quasi-positief specialiteitsbeginsel met dien verstande, dat het positieve zal moe ten wijken voor een rechtelijk vonnis (b.v. bij niet-overeenstem- rning van een bepaalde grens tusschen de eigenaren of bij ver jaring) of liever zich hierbij moeten aanpassen. Een quasi-negatief publiciteitsbeginsel wil zeggen, dat het stelsel negatief is, doch op verschillende wijzen in positieve richting is beperkt. We den ken hierbij aan het ambtelijk onderzoek, de eenheid van (causale) boeking der eigenaren, het uitreiken der grosse, het aanteekenen hierop van de lasten, servituten, verbanden, overgangen. In het volgende zal aangetoond worden, op welke gronden wij in Indië een quasi-positief specialiteitsbeginsel geleidelijk mogen invoeren. Hiertoe dienen we vooraf een historie te geven van het ontstaan en de instandhouding der rechtsperceelen met latere in schakeling van het Kadaster. Ter voorkoming van misverstand zij hierbij opgemerkt, dat in dit artikel onder „rechtsperceelen" worden verstaan die perceelen (onroerende goederen), waarvan de daarop rustende rechten bij gerechtelijke akte van in- of overschrijving (publicatie) zijn ver kregen. Werd aanvankelijk het Oud-Hollandsche systeem in Indië toe gepast, n.l. dat een rechtsperceel eerst kon ontstaan, nadat een erfbrief (later genaamd meetbrief) van het perceel was opge maakt, de wijze waarop dit geschiedde, gaf geen volkomen rechts zekerheid aangaande de grenzen, leder perceel werd zelfstandig J) Vergel. Proefschrift van I. Cohen Hzn Overschrijving en Eigendoms overgang van onroerende goederen, blz. 125.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 27