137 Vooraf zullen we echter het historisch overzicht aangaande de groei van het Kadaster voortzetten om ten slotte te komen tot een behandeling van de richtlijnen, welke bij het samenstellen der wettelijke bepalingen naar onze meening gevolgd dienen te wor den. Kon dus aanvankelijk het systeem van meetbrief-afgifte wel voldoen aan de eischen, die de fiscus zou stellen, juridisch voldeed de opzet niet. Gevolg van een en ander was, dat de Regeering in de jaren 1870 e.v. opdracht gaf aan het Kadaster tot herop- meting der bestaande perceelen over te gaan. Het Kadaster zou kad. plans samenstellen in groot verband, waarop de perceelen in onderlinge ligging zouden worden opgemeten en ingepast. Hoe wel de oorspronkelijke bedoeling van de Regeering was een betere en billijker regeling van den verpondingsaanslag te verkrijgen, hoopte men tevens juist door den opzet van meting en registratie aan deze plans zooveel mogelijk rechtsgeldigheid te kunnen toe kennen. De opzet mislukte echter wegens gemis aan bindende wettelijke voorschriften. De pogingen, die hiertoe van kad. zijde zijn aangewend, vinden we terug in bijblad 3308, waarbij het voor de tegenwoordige kad. ambtenaren vrijwel onbekende form. 2 werd vastgesteld. Omtrent dit form. 2 zegt bedoeld Bijblad: „Eerstelijk te bepalen: a. enz. b. dat, alvorens tot definitieve invulling der kadastrale boek houding wordt overgegaan, aan de voorloopig te boek ge stelde eigenaren enz. door den Ingenieur van het Kadaster zal worden uitgereikt eene kennisgeving in den vorm van het hierbij vastgestelde formulier No. 2, waarbij de bedoelde eigenaren enz. worden uitgenoodigd om, na in die kennis geving te hebben ingevuld wat van hen volgens aanwijzing wordt verlangd, het stuk in persoon of door tusschenkomst van een gemachtigde in te leveren ter plaatse en ten tijde, als daarin wordt vermeld, en tevens inzage te geven van alle bewijzen van eigendom of andere zakelijke rechten, die be trekking hebben op de in de kennisgeving bedoelde perceelen; zullende de hiervoren bedoelde kennisgeving voor vreemde oosterlingen en inlanders gesteld worden in het maleisch".

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 29