140 stond, deze perceelen onder één Kad. no. geboekt met de bedoeling bij lateren overgang een oplossing in de grenzen te vinden met behulp van een verbeterden meetbrief. Nog erger werd de toestand doordat vele kad. ambtenaren, die de voorschriften hadden uit te voeren, blijkbaar de portée van de opzet niet voldoende in zagen. Men werkte de eerste jaren na de invoering der kadastrale afdeeling (ressort waarvan Kad. plans in één samenhangend ge heel waren samengesteld) bijna overal op de wijze als bij de minuutmeting was geschied. De meetbrieven gaven steeds den nieuwen bezitstoestand aan. (Een enkele maal hield men zich vast aan de minuutmeting). De wijziging der minuutgrenzen had dus herhaaldelijk plaats, men kreeg een zuiver bezitskadaster, dat aan gaande de grenzen der bij gerechtelijke akte geconstateerde rechts- perceelen niet de minste blijvende zekerheid verschafte. De tal- looze vernummering der perceelen (verandering der kad. nos.) zoolang hiervan geen nieuwe kad. mbr. werd opgemaakt, is het bewijs hiervan. Een dergelijk kadaster kon dus niet in het minst aanspraak maken op eenige rechtszekerheid. Ook bleken de eerste kad. mbr. later niet met de noodige nauwkeurigheid te zijn op gemaakt wegens onvolledigheid in meting en aansluiting, zoodat de inpassing op het plan vaak meer op kadastraal gevoel plaats had. Het zou ons te ver voeren alle onvolkomenheden aan te toonen. Genoeg zij mede te deelen, dat de plans na de eerste tien jaren van haar bestaan feitelijk geen bruikbaar materiaal meer waren. Voor een leek was geen weg meer te vinden in de chaos van kad. vernummering. Alleen de ambtenaar van het kadaster kon niet heel veel moeite en zorgen met behulp van de opgemaakte hulpkaarten, die de verandering in de perceelgrenzen historisch vastlegden, aantoonen, waar in den loop der jaren grensveran- deringen hadden plaats gehad. Uit het bovenstaande blijkt, dat het niet wenschelijk is een po sitieve specialiteit in te voeren op plaatsen, waar nog gebruik wordt gemaakt van het oorspronkelijk kad. kaartenmateriaal. De meetbrieven met behulp van dit kaartenmateriaal samengesteld, zijn evenzeer van twijfelachtige waarde, vooral als afgeweken is van een aangewezen grens. Bij verdwijning der merkteekenen is de ligging op het terrein

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 32