141 dikwijls niet meer te herstellen, althans niet met groote nauw keurigheid. Het Kadaster heeft, het moet gezegd worden, geen pogingen onbenut gelaten om hierin verbetering te brengen. Sprak art. 7 van Stbl. 1837 No. 3 (instructie G.L.) reeds van een vastlegging bij metingen van landerijen op vaste punten, Stbl. 1874 No. 262 en Stbl. 1882 No. 311, aangevuld bij 1893 No. 16, gaven voor schriften tot verzekering der perceelgrenzen van onder eenigen titel uit te geven Gouv. grond, weike niet in een blnkkaart (had. kaart) pasten (dus z.g. B. K. A. perceelen), terwijl daarnaast voor de metingen van landerijen (bedoeld zijn partic. landerijen en erf pachten) hierbij speciale grensverzekeringsobjecten werden voor geschreven. Eerst Stbl. 1912 No. 497 schakelde naast deze perceelen ook alle andere perceelen in, waarvan meetbrieven werden opgemaakt (dus binnen een kad. afdeeling). Voor het verzekeren van kad. meetbriefgrenzen geldt tot op den huidigen dag het bepaalde bi] laatstgenoemd Stbl. Buiten beschouwing latende de overweging of Stbl. 1912 No. 497 voldoet aan de eischen, die men tegenwoordig hieraan zou mogen en kunnen stellen, toont dit Staatsblad duidelijk aan, dat men zich niet meer alleen wenschte vast te houden aan de ge gevens, die de kadastrale plans opleverden, doch daarnaast het noodig achtte de rechtsperceelgrenzen op het terrein nogmaals duidelijk vast te leggen. Hoewel men positieve tendenzen hierin kan bespeuren, legde men het zwaartepunt meer naar de van het perceel opgemaakte meetbrieven, zoodat bij verdwijning der grensverzekeringsobjecten de zekerheid der rechtsperceelgrenzen op het terrein mede ver dween. Van een afdoende verbetering kon helaas niet gesproken worden. Immers werden deze meetbrieven ingepast op de in gebruik zijnde kadastrale kaarten, die ten eenenmale juist door het gemis van een verzekerd polygoonnet aan de meest strenge eischen, wat betrof het zonder tegenspraak terugvinden van een juiste ligging op het terrein der vroegere meetbriefperceelen niet konden be antwoorden. Wel probeerde men dan aan de hand der veldwerken met be hulp van de in de nabijheid gelegen merkteekenen en overige vaste

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 33