142 terreinvoorwerpen de grenzen te reconstrueeren, doch alles hing hierbij af van het inzicht van den landmeter, die, hoewel volkomen te goeder trouw, vaak bij de grensvaststelling voor zeer moeilijke gevallen kwam te staan, waarbij hij wegens onwil of onkunde op niet de minste medewerking van de betrokken partijen kon re kenen. In de laatste tien jaren heeft men dan ook ingezien, dat hierin verbetering moest komen. Wilde men de rechtszekerheid der perceelen veilig stellen, dan moest men allereerst overgaan tot een geleidelijke herziening van het kad. planmateriaal, gekaarteerd binnen het net van verzekerde pol. punten. Het doel moet daarbij zij alle grenzen van meetbriefperceelen op dit verzekerde net vast te leggen met behulp van het in de veldwerken verzamelde meetcijfermateriaal. Deze meetcijfers, welke ook voor de toekomst bewaard blijven, geven de resultaten weer, welke op het terrein tijdens de meting zijn geconstateerd en blijven dus de waardevolle basis, waaruit later geconstateerde grensver- anderingen gemakkelijk zijn aan te toonen. Deze herziening van het Kad. kaartenmateriaal wordt in kad. kringen betiteld met het woord „herkadastreeringen". Natuurlijk moest men trachten te voorkomen in de oude fout te vervallen en werd vooropgesteld, dat het nieuwe meetwerk be hoorlijk zou worden vastgesteld op een permanent verzekerd pol. net. Eerst als men dit bereikt, kan orde gesteld worden in de langzamerhand ontstane chaos van onzekerheid in de ligging der rechtsperceelen. Daarnaast dient te worden voortgegaan met de opmaking van kad. meetbrieven voor die perceelen, waarvan geen deugdelijke meetbrieven bestaan. Elke nieuw opgemaakte meetbrief, waarvan de grenzen voor het eerst ontstaan, wordt zoowel vastgelegd aan het verzekerd pol. net als aan de grensverzekeringsobjecten. De resultaten be- hooren elkaar te dekken, hetgeen mogelijk is. Immers de vol maaktheid der instrumenten en de methode der meting voldoet volkomen aan de technische nauwkeurigheidseischen, die het nor male begrip hieraan vermag te stellen. Wel is de nauwkeurigheid, waarmee het verzekerd pol. net is samengesteld grooter dan die der incidenteele meetbrieven, doch het nauwkeurigheidsverschil tusschen beide metingen is niet grooter dan normaal 10 cm, hetgeen reeds tot uiting komt in de

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 34