143 opgegeven maten van de meetbriefkaart. Wij kunnen dus zeggen, dat ook bij verdwijning der grensverzekeringsobjecten te allen tijde, mits het verzekerde net nog aanwezig is, de grenzen, zooals deze aanvankelijk zijn opgemeten zijn te reconstrueeren. Dit is een resultaat, dat voldoet aan de nauwkeurigheid, die vereischt is om op goede gronden positiviteit aan de specialiteit der perceelen toe te kennen en dat volkomen voldoet aan de be hoefte, die in het dagelijksch verkeer hieraan gesteld mag worden. We hebben zooeven gezegd mits het verzekerde pol. net nog aanwezig is. Het is te begrijpen, dat de rechtszekerheid faalt, zoo dra het verzekerde net verdwijnt. Afdoende maatregelen moeten getroffen worden om dit te voorkomen. Hiertoe dient in de eerste plaats het periodieke onderzoek. De praktijk heeft uitgewezen, dat het enkele malen voorkomt, dat inderdaad verzekerde punten later niet meer terug te vinden zijn. Is dit het geval, dan behoort het net in het oorspronkelijke nauwkeurigheidsverhand direct hersteld te wor den, liefst door het plaatsen van nieuwe punten zooveel mogelijk op de oude plaats. Door omrekeningen van de oude aanmetingen der grenzen op de nieuwe punten, dan wel bij aanwezigheid der merkteekenen liefst aanvullende metingen hierop, is het verband weer hersteld. Zijn we het er dus over eens, dat grenzen van meetbrieven (aan gesloten op dit net) welke voor het eerst zijn ontstaan, praktisch te allen tijde reconstrueerbaar zijn, zoo mogen we met een gerust hart verklaren, dat de zekerheid dezer perceelgrenzen kadastraal veilig is gesteld. Hoe moeten we echter handelen met rechtsperceelgrenzen, die reeds vóór den aanleg van het verzekerde net bestonden? Men zal moeten toegeven, dat deze materie veel ingewikkelder is dan die, gesteld bij het vorige geval. Ook hierbij zullen oude grenzen vastgelegd aan nog aanwezige grensverzekeringsobjecten gemakkelijk kunnen worden hersteld. Het is slechts zaak deze objecten op het nieuwe verzekerde pol. net door meting behoorlijk vast te leggen. Het behoeft feitelijk niet gezegd te worden, dat dit bij de herkadastreeringen vanzelfsprekend geschiedt. Heeft men echter bij deze meetbrieven grenzen vastgesteld, die niet als zoodanig zijn aangewezen door den betrokkene, een ge volg van resultaten, waartoe de kad. ambtenaar bij vergelijking

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 35