144 met vroegere metingen uit zijn archief is gekomen, dan kan de vraag gesteld worden of deze grenzen volkomen juist zijn. Men kan daarbij twee gevallen onderscheiden: le. de van de aangewezen grens afgeweken rechtsperceelgrens is gereconstrueerd uit op het terrein destijds nog aanwezige grensverzekeringsobjecten, die tevens gediend hebben tot vastlegging van de bewuste grens van het belendend perceel. 2e. de rechtsperceelgrens is gereconstrueerd uit andere in het kadastraal archief berustende oude gegevens (b.v. bij gemis aan grensverzekeringsobjecten van de belendende perceelen). Het le geval kan volkomen als gemotiveerd worden beschouwd, mits bedoelde grens bij de opmaking van den meetbrief van het belendend perceel destijds ook als zoodanig is aangewezen. We zien, dat in dergelijke gevallen alles afhangt van de op het terrein aangewezen grenzen. De vraag moet daarbij oogenblik- kelijk gesteld worden, of deze aanwijzing geschied is zonder te genspraak van de betrokken belanghebbenden (dus ook van de buren als eigenaren). Men spreekt in zoo'n geval van een contradictoire terreindeli- mitatie. Deze terreindelimitatie zal dan ook, hoewel geen nood zakelijke voorwaarde zijnde, naast het verzekerde pol. net en de meetbriefmaterie de grondslag moeten vormen ter verkrijging van een rechtsgeldig kadaster. Om een dergelijke delimitatie behoorlijk te doen functioneeren, is een wettelijke regeling niet anders dan noodzakelijk. We zullen daarbij ons moeten realiseeren, dat een dergelijke delimitatie afdoende is, als de betrokken eigenaren allen hieraan meewerken. Helaas zal men zeker in Indië herhaaldelijk voor het geval komen te staan, dat de eigenaren zelve niet te bereiken zijn, of onwillig zijn mede te werken. Ook onkunde omtrent het juiste verloop der grenzen is, vooral als het perceel in handen van een nieuwen verkrijger komt, zeer wel denkbaar. Schrijft men echter bij wettelijke bepalingen een verplichte medewerking voor, dan mag men redelijk verwachten, dat behoudens het geval van niet- aanwezigheid der eigenaren, de delimitatie in de meeste gevallen gunstig zal verloopen. Wat moet er nu in dergelijke gevallen ge daan worden? We zullen de delimitatie moeten splitsen in twee groepen:

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 36