145 le. definitieve delimitatie, waarbij volkomen overeenstemming is verkregen tusschen de betrokken eigenaren aangaande de grensaanhouding. 2e. voorloopige delimitatie, waarbij dat niet het geval is. De voorloopige delimitatie zal plaats hebben: le. bij afwezigheid van een der eigenaren tijdens de delimitatie. 2e. bij niet-overeenstemming tusschen betrokken eigenaren (be twiste perceelgrenzen). 3e. als een of meerdere eigenaren handelingsbevoegdheid mist (b.v. minderjarigen). De definitieve terreindelimitatie kan zonder meer worden ge bracht tot de groep, waarvoor in bovenstaanden zin ons kadaster rechtsgeldig zou kunnen worden verklaard. Nu kan men een zeer zwaar en geleerd dispuut houden omtrent den aard en het karakter der delimitatie, of het een beheersdaad, dan wel beschikkingsdaad is, ik geloof, dat we beter doen aan te nemen, dat overal, waar op grond van een dubieuse grens het noodzakelijk is tot oplossing van te verwachten grenskwesties te geraken, we handelen vol komen in overeenstemming met de bepalingen omtrent eigendom volgens B.W. om aan de eigenaren binnen bepaalde redelijke perken vrijheid van handelen inzake grensvaststelling te geven. Maar deze grensvaststelling moet dan ook voor opvolgende rechts verkrijgers bindend blijven (art. 1871 B.W.). Hierin zullen wettelijke bepalingen moeten voorzien, waarvan de invoering alleen kans van slagen heeft als aangetoond wordt, dat het Kad. te allen tijde in staat is een eenmaal op boven staande wijze wettelijk vastgestelde grens op het terrein te re- construeeren. Dit is alleen mogelijk als gebruik gemaakt wordt van het ver zekerde pol. net, terwijl daarnaast de rechtskracht gebaseerd moet zijn op de van de perceelen opgemaakte meetbrieven, aan dit net vastgelegd en steunende op een behoorlijke terreindelimitatie. Gooit men de terreindelimitatie over boord, dan bewijst de meet brief in feite niets en kan het Kad. in laatste instantie geen af doende beslissing uitspreken aangaande de grenzen der rechts- perceelen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 37