146 Aan meetbrieven, niet op dit net aangesloten, doch wel behoor lijk gedelimiteerd, kan redelijkerwijs alleen rechtskracht worden verleend als de grensverzekeringsobjecten nog dezelfde zijn als die bij de opmaking en niet als deze verdwenen zijn en men (Kad.) aan de hand van in het archief aanwezig meetmateriaal door middel van ingewikkelde reconstructie de grenzen opnieuw be paalt. De nog bestaande grensverzekeringsobjecten behooren op het verzekerde net direct te worden vastgelegd. Aan dit laatste wordt zooals reeds gezegd bij de herkadastreeringen afdoende zorg besteed. Hiermede zijn dergelijke meetbrieven in waarde ge stegen en kan ook hiervoor het instituut der bewijskracht worden ingevoerd, mits zorg worde besteed aan een behoorlijke instand houding der merkteekenen. Verdwijnen deze later, dan dient de grensverzekering op de een of andere wijze hersteld te worden met behulp van het verzekerde net. Rest ons nog te spreken over de meetbrieven, waarvan de ver zekeringsobjecten zijn verdwenen en van dezulke, waaraan geen behoorlijke terreindelimitatie is voorafgegaan. Hieraan kan niet zonder meer rechtskracht verleend worden. Zij dienen dus bij den overgang herzien te worden in dien zin, dat ze bekrachtigd wor den door een behoorlijke delimitatie en heropname binnen het verzekerde net. Blijkt na kaarteering, dat deze perceelen met de afgegeven meetbrieven niet overeenstemmen, dan moet een ver beterde meetbrief worden opgemaakt. Deze meetbrief moet dienen tot versterking van den zwakken schakel in de keten der rechtsovergangen, meer in het bijzonder wat de specialiteit van het perceel betreft (dus in den geest van eigendomsuitwijzing ten opzichte der publiciteit; zie art. 623 B.W.). Is echter ook bij de opmaking van den verbeterden meetbrief geen overeenstemming te bereiken tusschen betrokken eigenaren aan gaande de grensvaststelling, zoo zal die meetbrief toch moeten worden opgemaakt. Hier dient nu de gordiaansche knoop te worden doorgehakt in dien zin, dat de meetbrief alsdan wordt opgemaakt op aanwijzing van den ouden en/of nieuwen rechtsverkrijger van het betrokken perceel. De met deze grensvaststelling niet accoord gaande partijen (belendende eigenaren) wordt schriftelijk ntededeeling gedaan

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 38