147 omtrent de afwijking der grensbepaling, waarbij hun een redelijke tijd wordt gelaten in kort geding, liefst zonder procedure-kosten, hiertegen te opponeeren (b.v. een of twee jaar). Maar dit dient weer wettelijk vastgelegd te worden. Overal waar een bindende definitieve terreindelimitatie is te verkrijgen, zal bij afwijking in de grensaanwijzing ten opzichte van den van het perceel te voren opgemaakten meetbrief, deze meetbrief ondeugdelijk moeten worden verklaard en bij eerstvol- genden overgang oogenblikkelijk verbeterd moeten worden in volkomen overeenstemming met de definitieve terreindelimitatie. Er is veel voor te zeggen deze delimitatie direct bij afzonderlijke akte van grensregeling te sanctioneeren, teneinde latere grens wijzigingen op het terrein te voorkomen. Men zou dit kunnen ver krijgen door voor te schrijven, dat overal waar afwijking gecon stateerd wordt tusschen een definitieve terreindelimitatie en den bestaanden meetbrief een acte van grensregeling dient te worden opgemaakt, eventueel met aanteekening hiervan op de bestaande meetbrieven, dan wel opmaking van nieuwe meetbrieven. Het spreekt vanzelf, dat de landmeter bij deze gevallen niet een volkomen lijdelijke functie uitoefent. Hij dient den eigenaren met de consekwenties der afwijking in kennis te stellen, aan hen over latende of de daaruit voortvloeiende kosten voldoende opwegen tegen het afwijken der meetbriefgrenzen, dan wel de definitieve terreindelimitatie zoodanig te wijzigen, dat de grenzen volgens den vroeger opgemaakten meetbrief hersteld worden. Zijn de oc- cupatiegrenzen hierbij bezwaarlijk te verleggen, dan dienen de betrokken partijen tot een grondhuurregeling te geraken of andere maatregelen te treffen tot tegengang van verjaring. Niet genoeg kan de nadruk gelegd worden op het feit, dat een eenmaal tot stand gekomen defin. terreindelimitatie niet meer voor latere wij zigingen vatbaar is. Om deze wijzigingen te voorkomen, vóórdat alles bij meetbrief is gesanctioneerd, behoort een wettelijke re geling te worden getroffen met het plaatselijk rooiwezen, waarbij wordt voorgeschreven, dat bij elke aangevraagde verbouwing het Kadaster wordt ingeschakeld om zoonoodig de gedelimiteerde grenzen op het terrein uit te zetten. Hieraan kan gemakkelijk voldaan worden als het Kad. er voor gezorgd heeft deze grenzen bij de delimitate op het verzekerde net vast te leggen. Door toe-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 39