148 passing van een speciale controle op deze meting (dubbele aan meting) is het maken van fouten hierbij uitgesloten. Een naar de wettelijke bepalingen uitgevoerde defin. terrein-delimitatie, mits gevolgd door een meting aan het net, moet in rang boven den te voren opgemaakten meetbrief gesteld worden. Wat moet nu gedaan worden in de gevallen, dat slechts een voorl. delimitatie is verkregen? Hoewel, zooals boven reeds gezegd, deze delimitatie weer verdeeld kan worden in drie gevallen, blijft in alle gevallen het hoofdbezwaar, dat de grens dubieus is en bij eerstvolgenden overgang geregeld moet worden door de opmaking van verbeterde meetbrieven. Het is noodzakelijk, dat een dergelijke grens daarbij in kort geding of na verloop van betrekkelijk korten tijd wettelijk wordt bekrachtigd en dus tot rechtsperceelgrens wordt bevestigd. Zoo zal zich het geval kunnen voordoen, dat van het belendende perceel, vrij spoedig na de opmaking van den meetbrief, eveneens een nieuwe meetbrief wordt verlangd, waarbij wegens de betwis ting een andere grens wordt aangewezen. Is de termijn van oppo sitie tegen den eerst opgemaakten meetbrief nog niet verstreken, dan behoort de opmaking van een dergelijken meetbrief voorloopig te worden geweigerd en belanghebbende gedwongen te worden eerst in rechten te ageeren, dan wel in de opmaking van den reeds opgemaakten meetbrief te berusten. De rechtsopvolger treedt hierbij in de rechten van zijn rechts- auteur, zoodat voor hem de nog niet verloopen tijdsduur geldt. Het is noodig, dat het Kad. door middel van een aanteekening op de betrekkelijke kohierkaarten aspirant-rechtsopvolgers hier mee in kennis stelt. Men heeft wel eens het bezwaar geuit, dat men op deze wijze in strijd met de rechtsbegrippen handelt door hierbij de bewijslast te werpen op den belendenden eigenaar. Hieraan kan tegemoet ge komen worden door te bepalen, dat de actie van zijn kant geheel vrij van gedingkosten moet kunnen geschieden. Het is nu eenmaal een feit, dat een grensgeschil slechts bij rechterlijke uitspraak beslecht kan worden (art. 134 I. S.). Laat de belendende eigenaar de termijn, waarbinnen hij zijn actie kon instellen, verstrijken, dan dient te worden aangenomen, dat hij zich hierbij neerlegt en er dus geen grensgeschil meer bestaat. Het zal gewenscht zijn, ook wanneer bij een voorloopige deli mitatie nog geen meetbrief wordt opgemaakt, deze delimitatie op het vaste net aan te meten.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 40