150 van de rechtsgeldigheid speelt de kaart echter een bijkomstige rol (vergelijk sub ten 13e.); het meetcijfermateriaal, voor komende op de veldwerken, is daarentegen van primair be lang en behoort zorgvuldig bewaard te blijven, zoodat het zoekraken practisch uitgesloten is. 3e. Aan den meetbrief, omschrijvende het rechtsperceel, wordt rechtsgeldigheid toegekend, als deze met het bijbehoorende veldwerk overeenstemmende resultaten geeft, de perceelgren zen zijn gedelimiteerd en behoorlijk vastgelegd zijn op het verzekerde net. 4e. Bij verdwijning van merkteekenen zal een dergelijke meetbrief zijn rechtsgeldigheid slechts behouden, zoolang het verzekerde net, dat als basis voor de meting heeft gediend, aanwezig is. Herplaatsing der merkteekenen behoort tot de taak van het Kad. en moet zoo spoedig mogelijk geschieden (grensuitzet- ting) op kosten van den nalatige of, zoo deze niet is aan te wijzen, op kosten van den rechthebbende. Deze kosten wor den zoo laag mogelijk gesteld. 5e. Gebroken zal moeten worden met het systeem van grensver- zekering door middel van muren, waarin trouwens Stbl. 1912 No. 497 ook niet voorziet. Het herstellen van een dergelijke grensverzekering op het terrein is in de praktijk dikwijls niet mogelijk (verbouwing) en vaak te kostbaar. 6e. Op het verplaatsen, van gedaante veranderen of sloopen van bestaande merkteekenen, behooren wettelijk strengere straffen te worden gesteld dan bij Stbl. 1912 No. 497 voorzien is. In bebouwde complexen dient met het oog op eventueel latei- te bouwen grensmuren uitsluitend van ijzeren merkteekenen gebruik te worden gemaakt, die door de geringe plaats, welke zij innemen, bestendigd kunnen blijven. 7e. Zoodra van een bestaand meetbriefperceel de merkteekenen zijn aangemeten op het verzekerde net, wordt aan dezen meet brief volledige bewijskracht toegekend, behoudens het geval van verzuim eener destijds voorafgaande delimitatie bij de opmaking van den meetbrief. 8e. Alle meetbrieven, waarvan de perceelgrenzen niet meer be hoorlijk op het terrein zijn te bepalen, bezitten geen bewijs kracht. Hiervoor zal bij de herkadastreering delimitatie wor den bevolen.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 42