152 papier kan worden vervaardigd geheel vrij van uitzetting en inkrimping. Ook de inpassing der perceelen op dit plan kan wegens de verschillende eisch van nauwkeurigheid van meet briefmeting en kadastreeringsmeting niet met overeenstem mende terreinnauwkeurigheid strikt worden uitgevoerd. 14e. Het Kad. plan dient om de resultaten der herkadastreering en latere bijhouding zoo juist mogelijk weer te geven, ten einde een goed overzicht te hebben der vaste terreinvoor- werpen met betrekking tot de ligging der rechtsperceelen. Verder zal het plan de occupatietoestand moeten weergeven in het belang van de fiscus en een eventueel beroep op ver jaring. 14e. Voorts zal uit het vorenstaande de conclusie getrokken moeten worden, dat geen meetbrief wordt opgemaakt vóór een al eer op het terrein getracht wordt, waar noodig, delimitatie te verkrijgen. De grenzen van meetbrieven, die reeds bewijs kracht hebben, worden daarbij uitgeschakeld. 16e. Voor het geval een beroep wordt gedaan op verjaring, zal bij grenswijziging de bewijskracht der betrokken meetbrieven te niet gaan en deze door nieuwe vervangen moeten worden. Een en ander heeft natuurlijk eerst plaats na in kracht van gewijsde gaan van het rechterlijke vonnis. Bovenstaande kwestie verdient de belangstelling van allen, die er voor ijveren willen het Kadaster tot zijn volle recht te doen komen. We bereiken echter niets, als de noodzakelijkheid van het samenstellen van wettelijke voorschriften ten aanzien van deze materie niet wordt ingezien door de bevoegde autoriteiten. Het is een bekend feit, dat men niet licht overgaat tot iets nieuws, als men meent, dat het oude systeem nog voldoet. Ieder rechter en advocaat, die met grenskwesties wel eens te maken heeft gehad, zal echter moeten toegeven, dat het bestaande systeem niet vol maakt is. Dat ondanks alles vele grenskwesties, zij het niet steeds tot bevrediging van ieders rechtsgevoel, worden opgelost, is te dan ken aan de groote moeite, welke het Kadaster zich geeft om den gulden middenweg te zoeken. Wij motiveeren dus het verkrijgen van wettelijke voorschriften voornamelijk op grond van het volgende: le. het orde stellen in de chaos van rechtsperceelgrenzen, die ont-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 44