153 staan is door de groote zorgeloosheid der eigenaren zelve. Men bereikt daarmee een tot een minimum reduceeren van grondkwesties, wat psychologisch gunstig werkt op het rechtsgevoel van het publiek, dat een grooter vertrouwen krijgt in de werking van het Kadaster. Waar zonder wette lijke regelen de onzekerheid in de rechtsperceelgrenzen niet is te elimineeren, zal ook bij rechterlijke uitspraak naar den tegenwoordigen toestand dit rechtsgevoel dikwijls niet be vredigd zijn. 2e. een grootere rechtszekerheid werkt gunstig op het grond- crediet, hetgeen ten goede komt aan den handel. 3e. de hooge kosten, verbonden aan de herkadastreeringen, in den vorm van traktementen enz. zullen beter tot hun recht komen. 4e. op den duur zal door de wettelijke regeling het kadastrale werk eenvoudiger worden. Dit brengt een vluggere afdoening van zaken mede, hetgeen weer ten goede komt aan het pu bliek. Hoe vaak treft den landmeter juist van de zijde van het publiek niet het verwijt, dat het technisch werk zoo lang duurt. Dit verwijt is steeds een doorn in het oog van de landmeters, die ten volle beseffen, dat hiermee voor het pu bliek groote belangen gemoeid gaan, doch anderzijds wegens gemis aan de wettelijke regeling niet in staat zijn vlug tot een juiste beslissing inzake rechtsperceelgrenzen te geraken. Waar de specialiteit van het rechtsperceel veilig gesteld is door den van het perceel opgenraakten meetbrief met bijbehoorend veld werk, aangesloten aan een verzekerd polygoonnet, is het nood zakelijk, dat van alle, door anderen dan het Gouvernement bij ge rechtelijke akte van in- en overschrijving verkregen, rechtsper- ceelen, kadastrale meetbrieven, voorzoover deze nog niet bestaan, in bovenbedoelde zin worden opgemaakt, die in hun vollen omvang moeten dienen tot volledig bewijs wat betreft begrenzing (ligging), oppervlakte en afmetingen. Het tegenbewijs kan slechts geleverd zijn, als aangetoond wordt, dat de kadastrale meetbrief in strijd met de bovenomschreven voorschriften is opgemaakt, dan wel technische fouten bevat. Bij levering van het tegenbewijs moet de meetbrief verbeterd worden al dan niet op kosten van den betrok ken eigenaar. D. EENSCHOOTEN.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 45