154 ERFPACHTSMETINGEN IN DE TOEKOMST. Beschouwen we eens een opname t.a.v. erfpachten met behulp van den repetitie-theodoliet Tl van Wild met redactieafstandmeter. Welke voordeelen biedt ons dit instrument in de meting en in de berekening? Meting. Ie. De optische coïncidentiemicrometer waarborgt ons een snelle aflezing, zoowel van den horizontalen ais den verticalen rand. 2e. De dubbelbeeldafstandsaflezing waarborgt ons m.i., nadat de mantri hier eenige routine in heeft verkregen, een snellere en meer eenvoudige aflezing dan de tot nu toe gebruikelijke afstandsaflezing. Een controle ligt in de aflezing in tegen gestelden zin. 3e. Het bepalen van de correctie van den afstandsmeter geschiedt alleen uit een reeks van waarnemingen op de proeflijn ten kantore, voor en na de meting, zoodat het maken van pertjo- baans op het terrein komt te vervallen. Bovendien kan de vermenigvuldigingsconstante praktisch gelijk nul gemaakt worden. 4e. Grootere geschiktheid voor Snelliusmetingen, hetwelk van zeer groot belang is in streken, waar bijna geen triangulatie- punten aanwezig zijn en gericht moet worden op vrij veraf gelegen triangulatiepunten. Berekening. Ie. Geen reductie meer van de afgelezen afstanden, waardoor een bron van fouten voorkomen wordt. 2e. De optelconstante is gelijk nul. 3e. De vermeningvuldigconstante kan praktisch gelijk nul ge maakt worden. 4e. Door middel van de repeteerinrichting kunnen we, wanneer de meting zoodanig ingericht wordt, dat we van een goed georiënteerd beginazimuth (middels de buisboussole) uitgaan en telkens bij meting der standhoeken instellen op het vorig afgelezen azimuth 180°, praktisch de afgelezen azimuths middels kleine wijzigingen overnemen van het meetformulier en het berekeningsformulier.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 46