155 Zonswaarnemingen om de 20 standpunten dienen natuurlijk verricht te worden ter bepaling van deze kleine wijzigingen. Een controle op de standhoeken kan verkregen worden door de standhoeken in een willekeurigen randstand opnieuw af te lezen. N.B. Deze methode werd reeds toegepast door den oud landmeter Anthonijsz met tot gevolg een zeer groote arbeids- en tijdsbesparing in de berekening. Nog een enkel voordeel is de gemakkelijke transporteerbaarheid van het instrument. Het eenige nadeel is, dat de aanschaffingskosten hooger zijn, maar wanneer men bedenkt, dat over 10 a 15 jaren alle groote erfpachtsperceelen komen te vervallen, waardoor ons een reus achtige hoeveelheid werk te wachten staat en het tevens erop aankomt alles vlug en goed af te doen, zoo vallen de aanschaf fingskosten in vergelijking hiermede nog mede. Naar mijn meening wordt, globaal geschat, bij de opmeting een tijdsbesparing verkregen van 25% en bij de berekening een tijds- en arbeidsbesparing van 60%. Th. H. UIT ANDERE TIJDSCHRIFTEN. I. Indisch Tijdschrift voor het Recht. A. Deel 147 bis. 528-529. Beschikking H.G.H. dd. 13-l-'38. Bij beschikking van den President van den R. v. J. te Senrarang van 21-10-'37 is Vrouwe Maria Magdhalena Nijst, voor zich zelf handelend en in haar hoedanigheid van moeder-voogdes over haar minderjarige kinderen ter fine van scheiding en deeling vergunning verleend tot den openbaren verkoop van de tot de nalatenschap van wijlen haar echtgenoot behoorende preferentieele rechten op een stuk Landsdomein en het daar op gebouwde huis, doch slechts voorzoover dat huis als een roe rend goed is aan te merken. Verzoekster komt van deze beschik-

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 47