157 Daarna bleken de kosten hooger te zijn en weigerde gedaagde om die meerdere kosten te voldoen. Eischeresse vraagt thans ont ruiming. Echter voert gedaagde aan, dat zij tot afstand van haar rechten en tot aanvraag van het erfpachtsrecht overging, omdat de gemeente anders geen bouwvergunning wilde geven. Toen in 1935 besloten werd de gebruiksrechten te P. S. te registreeren, heeft zij cf. de goedkeuring van den Directeur van Gern. Werken haar aanvraag ingetrokken. Verder is zij slechts bereid geweest het erfpachtsrecht aan te vragen op grond van de voorloopige kostenberekening (hasil tanah 15.later 25.per jaar). Tenslotte zegt ze, dat honderden inlanders, niet geboortig uit de streek gebruiksrechten te P. S. uitoefenen, zoodat het motief van de Gemeente, dat ze binnen P. S. geen gebruiksrechten kan uitoefenen niet opgaat en dat de gemeente haar nimmer had mogen dwingen tot erfpachtsaanvrage door een bouwvergunning te weigeren. De Gemeente vindt, dat die hoogere kosten geen reden voor haar kunnen zijn om van de aanvraag af te zien, en dat de Dir. v. G. W. niet het recht heeft haar toe te staan de aan vraag in te trekken, daar dit recht alleen aan den gemeenteraad toekomt. De gemeente geeft toe, dat uit andere streken afkomstige inheemschen gebruiksrechten binnen P. S. uitoefenen. Bovendien komt gedaagde op tegen de grootte van het perceel, dat na opmaking van den meetbrief 1353 m2 groot bleek te zijn, terwijl de voorloopige kostenberekening gebaseerd was op 750 m2 en alle perceelen in haar kampoeng bestemd voor huizenbouw niet grooter zijn dan 750 m2. Voor een perceel van die grootte is zij bereid de kosten te betalen, doch zij Iaat zich geen perceel, dat tweemaal grooter is, opdringen. De Landraad is van meening, dat gedaagde zich niet op de voorloopige kostenberekening kan beroepen, doch meent, dat de vraag of de gemeente het recht had om gedaagde te dwingen erfpachtsrecht aan te vragen, door haar een bouwvergunning te weigeren, nadere beantwoording behoeft. Volgens den Landraad neemt de Gemeente hier een onjuist standpunt in. Het kan nimmer verboden zijn, dat inheemschen al zijn ze uit andere streken afkomstig, in P. S. gebruiksrechten op den

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 49