158 grond uitoefenen. Vast staat, dat honderden ingezetenen van Siantar gebruiksrechten uitoefenen zonder uit die streek af komstig te zijn. De dwang, door de Gemeente in enkele gevallen, zooals ook dit, opgelegd, acht de Landraad ongeoorloofd. Hij is van oordeel, dat de Gemeente door haar optreden inbreuk heeft gemaakt op de individueele bezitsrechten van gedaagde en on rechtmatig heeft gehandeld, zoodat de overeenkomst krach teloos is en eischeresse daaraan niet de kracht kan ontleenen de ontruiming van gedaagdes perceel te vorderen. Daarom wordt de eisch door den Landraad ontzegd. De Gemeente gaat in hooger beroep bij den R. v. J. te Medan. De Raad overweegt, dat omtrent de navolgende feiten geen g e s ch i 1 bestaat en dus vaststaat: dat het litigieuse perceel deel uitmaakt van den grond in 1923 door het Zelfbest. P. S. aan de Gemeente P. S. geschonken, onder de voorwaarde, dat rechten van derden vóór de schenking met betrekking tot den grond verkregen niet zullen worden verkort, in 1932 in indiv. bezitsrecht toebehoorde aan Vrouwe Gondo Arap, die het in 1932('33) verkocht aan Sitti Mainah, dat S. M. in 1933 de Gemeente een bouwvergunning vroeg, die de Gemeente slechts wilde verleenen als zij den grond in erfpacht aanvroeg tegen een voorloopige canon van 20.per jaar, hetgeen S.M. deed, daar bij uitgaande van een grootte van het perceel van 750 m2 en een pachtschat van 15. dat later het perceel in werkelijkheid 1353 nt2 bleek te zijn en S.M. aan pachtschat 40.en aan verponding 35.per jaar zou moeten betalen. dat bij rondschrijven van 1 Juli 1935 van den voorzitter van den gemeenteraad werd bekend gesteld, dat de indiv. bez. rechten binnen de gemeente P.S. bij de gemeente geregistreerd konden worden, waarop S.M. het verzoek deed de erfpachtsaanvrage te mogen intrekken en haar gebruiksrecht te registreeren, dat de Gemeente de intrekking en registratie weigerde, op grond, dat het rondschrijven slechts betrekking had op perceelen, waarop voor 1 Juli 1935 nog geen erfpacht was aangevraagd en alleen gold voor inheemschen, die in de gemeente P. S. gevestigd zijn en aan wie volgens de adat van het Zelfbestuur gebruiksrechten kunnen worden uitgegeven.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 50