169 2e. De grens, gesteld aan de hoegrootheid van den te verwerven grond, laten verval len. De aangewezen weg om depossedeering tegen te gaan is het vaststellen van een max. percentage van het areaal der be trokken gemeente, dat voor Indo-bezit in aanmerking komt. 3e. In plaats van 2 soorten recht, die afhankelijk zijn van de grootte van het perceel, een nieuwe geëigend Euro- peesch recht in het leven roepen. Dit kan niet het Europ. eigendomsrecht zijn, daar toekenning daarvan strijdt met de I. S. De Vereeniging kiest de naam „Indische eigendomsrecht", daar deze een mooie tegenstelling vormt met Europ. eigendom. Bovendien sluit het nieuwe recht goed aan bij den term „agra- rischen eigendom" en zou dit recht gemakkelijk kunnen vervangen. Overigens denkt de Vereeniging zich den gang der zaken a.v. „Na verkoop van den grond door de Inheemschen aan de Indo-Europeanen zal, nadat de vereischte vergunning van bestuurs- wege zal zijn verleend v.g.l. punt 5 van B der Bijzondere Con clusies (deel III) in hiervoor op het Residentiegerecht in te richten registers het nieuwe recht moeten worden ingeschreven; ook zal het perceel opgemeten moeten worden, een en ander echter op eenvoudige wijze met zoo min mogelijk formaliteiten en zonder kosten (de akten vrij van zegel), hoogstens laag berekende leges (en boete bij te late in- of overschrijving). Men vergelijke de hier mede analoge bepalingen in de regeling betreffende de omzetting van Inlandsche bezitrechten in agrarisch eigendom, waarvan echter de ingewikkelde bekendmakingen enz. niet waren over te ne men. Het nieuwe recht zal uiteraard vatbaar zijn voor hypotheek, zoo mogelijk in vereenvoudigden vorm daarop te vestigen. Ook zal conform de voorstellen der Commissie-Spit het recht vervallen moeten kunnen worden verklaard wanneer daarvan niet naar behooren (men denke aan het deel hebben aan het land bouwbedrijf of de verplichte vestiging op of nabij het perceel) of overeenkomstig de bestemming (voor den landbouw) gebruik wordt gemaakt. Uiteraard zal vervreemding niet toegelaten zijn waar het plaatselijk adatrecht die verbiedt.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 61