170 Het recht zal dan terugvallen in de Inheemsche rechtssfeer en weer in de betrekkelijke Residentiegerecht-registers afgeschreven. Ook voor het door ons voorgestelde nieuwe recht zal in over eenstemming met het standpunt der Commissie-Spit, voorop moe ten staan dat ontwrichting van het desa-verband moet worden voorkomen, in verband waarmede de op den grond drukkende belastingen en verdere lasten (zie boven) daarop zullen moeten blijven rusten. Wel waren de laatstbedoelde lasten afkoopbaar te stellen. In het algemeen zal het gewenscht zijn ter voorkoming van desa-plagerijen een zoodanige regeling te treffen dat de Indo Europeanen weten, waarmede zij aan lasten of afkoopsom af zijn. In elk geval zullen eventueele in dezen te nemen desabeslissingen aan hoogere goedkeuring van het bestuur zijn te onderwerpen. De Indo-Europeanen zullen de krachtens deze regeling door hen ver kregen gronden kunnen vervreemden aan andere Nederlanders blijvers of aan Inheemschen, zullende in het laatste geval de grond weer in de desagrondregisters worden ingeschreven en uit de nieuwe registers afgeschreven". Te overwegen ware of het recht ook toepasselijk verklaard zou kunnen worden op de groep van boven de massa uitgekomen In landers meent de Vereeniging. III. Locale Techniek. 1938 aflev. 4, blz. 99-104. Samenwerking tusschen Gemeenten en Kadaster. Onder dit opschrift voert het Hoofd van het Kadaster, de heer J. M. Beekman, een warm pleidooi voor het in daarin vermelde. Hij vangt aan met een opsomming der doeleinden, waartoe een gemeente kaarten noodig heeft of kan hebben en meent te mogen constateeren, dat er veel onnoodig geld besteed wordt aan incidenteele opmetingen, aangezien het daaruit voortvloeiende kaartenmateriaal meestal slechts éénmaal gebruikt, niet meer bij gehouden en dus waardeloos archiefmateriaal wordt. Schrijver wijst er dan op, dat het Kadaster van elke gemeente of neder zetting kaarten behoort te hebben. Van deze kaarten, die vroeger D Beter ware misschien te spreken van locaal ressort.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 62