171 bloksgewijze werden samengesteld, en waarvan het onderling ver band vrij los was, zou men eerst de laatste 20 jaren zijn gaan inzien, dat zij moeten berusten op een polygoonnet. i) Hoe dit net thans wordt verzekerd en hoe het onderhoud plaats heeft maakt deel uit van de daarop volgende beschouwingen, waarbij ook de triangulatie even wordt aangeroerd. Het is nu dat veelhoeksnet, dat geraamte van permanent ver zekerde, in coördinaten bekende, punten, dat volgens S. vele voor deden aan de technische diensten der gemeenten biedt. Daarom is samenwerking bij dezen arbeid en ook een rationeele kosten verlaging zeer gewenscht. S. acht het billijk, dat de gemeente de kosten der merkteekens, de koelieloonen en het onderhoud van de palen voor haar rekening neemt. Van zijn kant verstrekt het Kadaster een polygoonkaart en een staat van coördinaten, waarin eventueel ook de hoogtecijfers der bekende punten voorkomen. Met de kaart zou het anders staan. Hier gaan beider be langen niet volkomen samen. Details voor de gemeente van belang, zijn soms voor het Kadaster van niet de minste beteekenis. Zoo zegt S. bijv., dat kampongverbetering het Kadaster als zoodanig heelemaal niet interesseert en dus alles wat daar gebouwd en aangelegd wordt buiten beschouwing blijft op de kadasterkantoren. Een ander bezwaar meent de heer Beekman te moeten zien in de begrenzing der kadastrale bladen door wegen; „de gemeente ver langt uiteraard een bladverdeeling in rechthoeken of vierkanten, zooals de topografische kaarten zijn verdeeld." Willen de gemeenten al hun wenschen in vervulling zien gaan, dan zullen ze zelf landmeetkundig personeel aan het werk moeten 2) Ik wil er op wijzen, dat men deze meening reeds sinds 1870 is toegedaan. Dat de verzekering van het net permanent behoort te zijn, werd ook reeds in de vorige eeuw ingezien. Wel kan gezegd worden, dat deze meening eerst de laatste 20 jaren een algemeene is geworden, en dat men in de laatste 10 jaren eerst het nut is gaan beseffen van een deug delijke bijhouding. v.H. Ik kan dit bezwaar niet aanvoelen en acht voor het woord „uiteraard" in dit verband de noodige motiveering niet aanwezig. Ik durf te beweren, dat de gemeenten in Ned.-Indië heel tevreden zouden zijn met een volledig stel b ij gehouden kadastrale kaarten van hun belangen- gebied, al zouden dan ook enkele liever bladgrenzen zien, die een recht hoek of vierkant vormen, v. H.

Tijdschrift voor het Kadaster in Ned.-Indië | 1938 | | pagina 63